Warsztaty plenerowe, kino pod chmurką, aktorskie czytanie na głosy, spotkania autorskie czy śniadanie z książką na trawie będą towarzyszyły trzydniowemu wydarzeniu “Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, które w dniach 3 – 5 września odbędzie się w Kielcach. Organizatorami wydarzenia są Wzgórze Zamkowe. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Patronat nad całością imprezy objął marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który jest równocześnie fundatorem nagrody w konkursie na opowiadanie.
Jest to pierwsze tego typu wydarzenie literackie zorganizowane w województwie lecz organizatorzy mają nadzieję, że podobne imprezy będą organizowane cyklicznie i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych w Kielcach.
Idea Festiwalu
Ideą przyświecającą Festiwalowi jest promocja czytelnictwa, wartościowej literatury, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, rozwijanie wiedzy na temat regionu świętokrzyskiego, jego tradycji i kultury, ale także rozwój osobisty, oraz twórcze spędzanie wolnego czasu.
Spotkania z pisarzami, publicystami, warsztaty, wystawy, nowości wydawnicze, kiermasze książek, konkursy, gry i zabawy ze słowem z udziałem znakomitych gości, projekcje filmów, konkursy, wycieczki, gra miejska oraz wiele innych atrakcji czeka na pasjonatów literackich w każdym wieku.
Konkurs literacki o nagrodę marszałka województwa
Jednym z twórczych wydarzeń festiwalowych jest Ogólnopolski “Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego” o Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Hasłem przewodnim Konkursu jest WIEŻA, rozumiana dosłownie lub metaforycznie. Zgłaszane prace muszą nawiązywać do hasła. Na konkurs należy przesłać 1 opowiadanie o objętości do 7 stron wydruku komputerowego. Nagrodą główną w Konkursie jest 5 000 zł.
Prace należy przesyłać mailem do 5 sierpnia na adres:http://zamkowa3.pl/
Regulamin dostępny jest na stronie http://ompio.pl.
Strefy Festiwalowe
Wydarzenia festiwalowe podzielono na kilka stref, aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie:
- „Strefa spotkań” to miejsce spotkań i rozmów z ulubionymi autorami. Wśród festiwalowych gości znajdą się m. in.: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Karolina Wilczyńska, Sylwia Winnik, Max Czornyj, Jacek Komuda, Stanisław Łubieński, Jacek Łukawski, Marcin Meller, Robert Małecki, Janusz Leon Wiśniewski.
- „Strefa dyskusji” to dwa panele poświęcone wybitnym pisarzom związanym z Kielcami – Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i Jerzemu Pilchowi. Obu znakomitych twórców wspominać będą historycy literatury, reżyserzy, aktorzy, wśród nich m. in.: prof. Tadeusz Sucharski, prof. Feliks Tomaszewski, Jerzy Baczyński, Konrad Cedro, Igor Gorzkowski, Andrzej Mastalerz, Małgorzata Halber, Bronisław Maj i Witold Bereś. Zaproszenie przyjęła także Kinga Strzelecka-Pilch, żona Jerzego Pilcha.
- „Strefa dziecięcego świata książek” tu na najmłodszych i rodziców czekać będą warsztaty z psychologami, pedagogami i artystami, m. in. Marią Molicką i Małgorzatą Swędrowską. Bajkoterapia, czytanie wrażeniowe, tworzenie przedstawienia teatralnego pod kierunkiem Agaty Soboty z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
- „Strefa edukacji” to interesujące lekcje i warsztaty z udziałem zaproszonych gości, skierowane do uczniów i nauczycieli. Zainteresowani wezmą udział w rajdach, piknikach i grze miejskiej.
- „Strefa kuchni z literatury” to swoiste połączenie twórczości literackiej ze sztuką kulinarną Dla zainteresowanych przygotowano śniadanie na trawie w Parku Miejskim oraz dania przygotowane na podstawie literackich przepisów, serwowane przez Maksymiliana Przybylskiego, gotującego na co dzień zgodnie z naturą.
- „Strefa filmu z literatura” to prawdziwa gratka dla miłośników dziesiątej muzy, na których czekają znakomite filmowe adaptacje dzieł literackich.
- „Strefa czytania na głosy” to miejsce dla miłośników słuchania głośnego czytania. Akcję poprowadzą znani aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński.
- „Strefy wydawców” to zorganizowany w centrum Kielc kiermasz książek z udziałem wielu polskich wydawnictw.
- W „Strefie wystaw” zaprezentowane zostaną dwie ekspozycje plenerowe. Jedna poświęcona będzie związkom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Kielecczyzną, druga zatytułowana „Od Wincentego do Myśliwskiego” przedstawia dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego.
Festiwalowe zapowiedzi i aktualności będzie można znaleźć na:
https://www.facebook.com/pociagdoliteratury/
Kontakt:
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
ul. Marii Konopnickiej 5, 25-406 Kielce
e-mail: biblioteka@mbp.kielce.pl, tel:41 362 70 13, tel:41 368 54 09
Rzecznik Festiwalu
tel:695 86 19 48
Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
ul. Zamkowa 3, 25-009 Kielce
e-mail: jolanta.bialek@zamkowa3.pl, tel:41 367 68 01