3.5 C
Kielce
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPłoną sadze. Wykonujmy regularnie przeglądy

Płoną sadze. Wykonujmy regularnie przeglądy

Zobacz

Do 70 pożarów sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych doszło w gminach powiatu kieleckiego (bez miasta Kielce) od początku tego sezonu grzewczego. Najwięcej takich akcji gaśniczych strażacy odnotowali w gminie Miedziana Góra (8), a najmniej w gminie Pierzchnica (1).

Sadza powstaje w kominie w skutek niepełnego spalania materiałów stałych, np. mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci, tworzyw sztucznych i gumy. W nieczyszczonych przewodach kominowych nadmiar takich pozostałości może się zapalić. Temu zjawisku towarzyszą iskry z komina, ciemny i dym i intensywny szum.

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, od 1 października 2021 roku do 27 stycznia 2022 roku do akcji gaszenia sadzy w kominie strażacy wyjeżdżali w powiecie 70 razy (bez m. Kielce).

Strażacy przypominają, że aby uniknąć takich zdarzeń, należy przestrzegać kilku zasad:

– opalać materiałem, do którego piec jest przeznaczony

– nie spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów

– dokonywać regularnego czyszczenia przewodu kominowego – w odstępach czasu – zależnych od stosowanego paliwa

– dokonywać systematycznego przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych

Gdy dojdzie do zapalenia sadzy należy:

– niezwłocznie powiadomić straż pożarną

– wygasić ogień w urządzeniu grzewczym

– zamknąć dopływ powietrza od dołu i o ile to możliwe od góry

– UWAGA! Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek 

Kwestie związane z przewodami kominowymi reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

  • 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.
  1. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
  2. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
  3. Przepisu ust.3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Fot. KM PSP Kielce

Aktualności

89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – piękne uroczystości w Rykoszynie

W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie odbyły się uroczystości z okazji 89. rocznicy śmierci Marszałka. Wydarzenie...

Polecamy