3.5 C
Kielce
środa, 14 sierpnia, 2024
Strona głównaKultura„Plon niesiemy, plon...”

„Plon niesiemy, plon…”

Zobacz

Obrzędy i zwyczaje związane z Dożynkami nazywanymi też Świętem Plonów są mocno zakorzenione w świętokrzyskiej tradycji ludowej i kultywowane do dziś, o czym będzie można się przekonać podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Łopuszno, w ostatnią niedzielę sierpnia.

W Łopusznie, 25 sierpnia podziękujemy rolnikom za ich całoroczną, ciężką pracę, ale także za pomyślne zakończenie żniw i zebrane plony.
W tym roku dożynki powiatowe odbędą się na Placu Targowym w Łopusznie, gdzie zgromadzą się wszyscy uczestnicy Święta Plonów z delegacjami gmin powiatu kieleckiego na czele. Zostanie odprawiona uroczysta plenerowa Msza Święta Dziękczynna, podczas której zgodnie z tradycją nastąpi poświęcenie wieńców i chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna.

Podczas dożynek będzie można podziwiać wieńce przygotowane przez poszczególne gminy z terenu powiatu kieleckiego. Wieniec jest symbolem zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale. Wicie wieńca dożynkowego wymaga misternej pracy i kunsztu. Przygotowuje się go z kłosów zbóż, przyozdabia kwiatami, ziołami, owocami. Wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki. Na dożynkach w Łopusznie nie zabraknie też tradycyjnego ośpiewania wieńców w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Lasocina.
Niezwykle emocjonującym punktem dożynek w Łopusznie będzie wybór najpiękniejszego wieńca, który będzie reprezentował powiat na dożynkach wojewódzkich w Tokarni.

Dożynki to czas dziękczynienia za płody ziemi, dlatego obok wieńca drugim ich ważnym symbolem jest chleb. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją Starosta i Starościna dożynek wręczą bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów -Gospodarzowi uroczystości, który na znak wspólnoty podzieli się chlebem z uczestnikami Dożynek.

Dożynki powiatowe w Łopusznie zakończą się tradycyjnie wspólną zabawą. Na scenie zobaczymy: „Aktywne Kobiety Gnieździsk”, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka oraz Kapelę „Jędrusie”.

 

 

Aktualności

Mistrz Łucznictwa z Samsonowa

Mieszkaniec Samsonowa (gm. Zagnańsk), Piotr Pawlik został Mistrzem Polski Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie.  ...

Polecamy