Gry i zabawy przyrodnicze, rozpoznawanie ptaków żyjących na łąkach i w lasach, poznanie gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących rzekę Nidę i jej bezpośrednie sąsiedztwo, zwyczaje wiewiórki Basi, czy jeża Tuptusia – dziś Nadleśnictwo Kielce, Leśny Kompleks Promocyjny „ Puszcza Świętokrzyska” oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach zorganizowali na terenie otaczającym siedziby obu jednostek piknik z okazji „Dnia Ziemi’.
W wydarzeniu uczestniczył członek Zarządu Województwa Marek Jońca: – W naszej pracy stawiamy nacisk na edukację dzieci i młodzieży na tematy przyrody, jak ją chronić i szanować. Nasze parki przywiązują dużą wagę do takiej edukacji czego owocem jest ośrodek w Umianowicach oraz ten dzisiejszy piknik, na który dopisało 400 dzieci – podkreślił Marek Jońca. – Mam nadzieję, że nauka o ekologii poprzez zabawę przyniesie w przyszłości wymierne efekty, a dzieci będą aktywnie włączały się w ochronę otaczającej je przyrody.
Celem edukacyjnego przedsięwzięcia było kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci oraz upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska przyrodniczego ze szczególnym uwzględnieniem lasów.
W imprezie wzięło udział ok. 400 dzieci z klas 0-III z kilku placówek oświatowych z terenu Kielc i okolic.
Do współpracy zostały zaproszone organizacje i instytucje zaangażowane w edukację, w tym ekologiczną dzieci i młodzieży:
- Departament Przyrody i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,
- Świętokrzyski Park Narodowy,
- Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach,
- Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej,
- Komendę Miejską Policji,
- Straż Miejską w Kielcach,
- Centrum Nauki Leonardo Da Vinci,
- Muzeum Wsi Kieleckiej,
- Muzeum Zabawek i Zabawy,
- Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku,
- Fundację Odzyskaj Środowisko.
Każdy z podmiotów przygotował punkt tematyczny z atrakcjami dla uczestników pikniku, którzy w małych grupach (jedna klasa) z przewodnikiem odwiedzali każdy z nich. W rolę „przewodników grup” wcielili się uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. Dzieci na pikniku m.in.: poznały rośliny leśne, które można wykorzystywać w medycynie oraz do przygotowania przetworów, dowiedziały się jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i co można zrobić aby poprawiać jego jakość, poznały bliżej historię i legendy związane
z dębem „Bartkiem” oraz sprawdziły kto „mieszka” w lesie, co je i jakie są jego zwyczaje.
.