26 maja, w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach odbył się Koncert Pieśni Maryjnych. Udział w nim wzięli soliści, zespoły oraz chóry. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski oraz Proboszcz Parafii w Chęcinach, ks. dziekan Jan Kukowski.
Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi, co sprawia, że niemal w każdym kościele i przy przydrożnych kapliczkach ludzie gromadzą się, by modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej, odśpiewując Litanię Loretańską.
Tradycją już jest, że w maju w kościele w Chęcinach gromadzą się artyści i mieszkańcy, aby uczcić Maryję poprzez śpiew i wspólne modlitwy. Tegoroczny koncert otworzyli Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz Proboszcz Parafii w Chęcinach, ks. dziekan Jan Kukowski. Gospodarz Gminy podkreślał, że Koncert Pieśni Maryjnych wpisuje się w pejzaż naszej historii i kultury. – Dziś, tradycyjnie jak co roku, spotykamy się na tym wyjątkowym koncercie, aby wspólnie oddać hołd Matce Najświętszej. Maj jest miesiącem, w którym szczególnie zwracamy się do Maryi, prosząc ją o opiekę i wstawiennictwo. Dzisiejsze spotkanie jest dowodem naszej wiary i miłości. Koncert pieśni maryjnych doskonale wpisuje się w pejzaż naszej historii i kultury. W wielu miejscach mieszkańcy naszej gminy gromadzą się przy kapliczkach Matki Bożej, aby oddać jej hołd i podziękować za otrzymane łaski. Cieszę się, że potrafimy się tak jednoczyć i chętnie bierzemy udział w tak niezmiernie ważnych wydarzeniach.
Ksiądz Dziekan Jan Kukowski mówił o znaczeniu „majówek” w naszej tradycji. – Majówki to nasze dziedzictwo kulturowe, regionalne, wyrosłe z tradycji chrześcijańskiej, przenoszone z pokolenia na pokolenie. Kiedy śpiewamy, dwa razy się modlimy, a dzisiejszy koncert jest tego pięknym przykładem. Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w tym wydarzeniu, pokazując, jak ważna jest dla nas tradycja i wspólna modlitwa.
Wśród wykonawców, którzy zachwycili publiczność, znaleźli się w pierwszej kolejności Zelejowianie, którzy wykonali utwór „Najświętsza Panno Gidelska” przy akompaniamencie akordeonu. Chór Parafialny zaśpiewał „Od jutrzenki Ty jesteś piękniejsza” z tekstem ks. bp. Zbigniewa Kraszewskiego i z włoską melodią. Chór Oremus zaprezentował „Śpiewajmy dziś radosną pieśń”, a KGW Lipowiczanie wykonali a cappella „O Czarna Pani”. A cappella zaśpiewały także Radkowiczanki pieśń „Gdy straszne klęski na świat się walą”, Miedzianeczki pieśń „Matko Tyś piękniejsza niż zorza”, Łukowianki pieśń „O Matuchno ukochana”, a Danuta Wojda również a cappella zaprezentowała pieśń „Dzisiaj pozdrawiamy Ciebie Maryjo”. Magda Nartowska wykonała „Maryja Śliczna Pani” z podkładem muzycznym. Siedlecczanie zaśpiewali „Uczyńcie co wam mówi syn” przy akompaniamencie akordeonu, a Stanisława Żądecka wykonała a cappella „Święta Maryja”. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich Polichnianie zaprezentowało „Czarna Madonno” z towarzyszeniem dwóch saksofonów, bębenka i akordeonu.
Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem pieśni „Chwalcie łąki umajone”, której autorem tekstu jest jezuita Karol Antoniewicz. Pieśń ta, o spokojnej i uroczystej melodii, pochodzi z lat 40. XIX wieku i jest często śpiewana w maju, miesiącu maryjnym. Tekst wychwala Maryję, wzywając całość przyrody ożywionej i nieożywionej do uwielbienia jej przez ludzi.
Trzeba przyznać, że był to wyjątkowy wieczór pełen duchowych wzruszeń i pięknych melodii, który zjednoczył wszystkich w modlitwie i uwielbieniu Matki Najświętszej.