Kobiety z gminy Strawczyn, Łopuszno i Zagnańsk spotkały się z koordynatorami działania mającego na celu promocję rodzimych tradycji kulinarnych oraz kulturowych. W ramach realizacji projektu wezmą udział w ciekawych warsztatach i wyjadą na dwie wycieczki, w Bieszczady i na Mazury.
Realizatorem projektu „Smaki patriotyzmu” jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” z Lasocina. Weźmie w nim udział w sumie 50 kobiet z trzech gmin: 20 osób z gminy Łopuszno, 15 osób z gminy Strawczyn i 15 osób z gminy Zagnańsk.
Omówili szczegóły
Podczas pierwszych spotkań organizacyjnych, jakie odbyły się w poszczególnych gminach, omówiono założenia projektu. Przedstawiono także plan zajęć, w których panie wezmą udział. – Chcemy zaangażować środowiska kobiet do współpracy w sferze kultury lokalnej i regionalnej, a także popularyzować zdrowy styl życia. Temu właśnie będą służyły zaplanowane warsztaty. W trakcie ich trwania panie spotkają się ze znanym kucharzem Robertem Sową, ale też ze specjalistami z zakresu medycyny, czy zdrowego odżywiania. Jestem przekonany, że zdobędą mnóstwo pożytecznej wiedzy i nowych umiejętności – mówił współautor i koordynator projektu Mariusz Brelski, prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała”.
Koordynatorami działań związanych z projektem „Smaki Patriotyzmu” w gminie Strawczyn są: Aneta Gaweł i Damian Gad. – Jest to bardzo ważny społecznie projekt. Uczestniczące w nim panie będą miały niepowtarzalną okazję, aby wzajemnie się poznać i wspólnie tworzyć coś pozytywnego. Integracja środowisk kobiecych jest niezmiernie istotną kwestią, ponieważ jednym z założeń programu jest wspólne działanie na rzecz lokalnego środowiska, kultury i tradycji. Jestem przekonany, że będzie to bardzo ciekawie spędzony czas – podkreślił Damian Gad, wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn. – Panie będą mogły nie tylko wiele się nauczyć, ale też wymienić się wiedzą i doświadczeniem. To szczególnie istotna kwestia – mówi Elżbieta Korus, koordynator działań w gminie Zagnańsk.
Będzie ciekawie, tradycyjnie i ze smakiem
Na projekt złoży się pięć bloków zajęciowych. Podczas pierwszego przewidziano spotkanie z kucharzem Robertem Sową oraz warsztaty kulinarne i zielarskie. W drugim bloku realizatorzy projektu postawili na rozwój osobisty i integrację jego uczestników. Panie nauczą się zasad udzielania pierwszej pomocy, spotkają się ze specjalistą z zakresu medycyny, który opowie o profilaktyce badań, a także z instruktorem fitnessu i zdrowego odżywiania.
W trzecim bloku uczestniczki wezmą udział w dwóch trzydniowych wizytach studyjnych. Miejscem docelowym pierwszej będą Bieszczady, gdzie odbędzie się między innymi pokaz dań regionalnych. Druga wizyta będzie miała miejsce na Mazurach, gdzie uczestnicy zapoznają się z tradycjami zielarskimi i bogactwami naturalnymi regionu.
Czwarty blok przewiduje zorganizowanie jednodniowego festiwalu, w którym grupy kobiet z powiatu kieleckiego, nie tylko uczestniczek projektu, wezmą udział prezentując swoje działania. Ostatnim punktem „Smaków Patriotyzmu” będzie wydanie tysiąca sztuk „Przepiśnika Polskiego Patrioty”. Ma to być nietypowa książka kucharska, składająca się z przepisów, zdjęć i wspomnień uczestniczek projektu.
Projekt „Smaki Patriotyzmu” jest dofinansowany w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”. Całkowita jego wartość opiewa na kwotę 120 tysięcy złotych.