W Oblęgorku powstała jedyna w regionie, innowacyjna ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Chętni już mogą wyruszyć w niezwykłą podróż, na szlak wypełniony mnóstwem edukacyjnych atrakcji i okraszony ogromną dawką wiedzy o świecie. Koszt budowy ścieżki wyniósł ponad cztery miliony złotych! Co ważne, samorząd gminy pozyskał na ten cel ogromne dofinansowanie zewnętrzne, które pokryło aż 85% kosztów jej budowy.
Wielka atrakcja, ogromne dofinansowanie
Wybudowana w Oblęgorku ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza z pewnością będzie wielką atrakcją w świętokrzyskim. To niepowtarzalne w regionie miejsce z mnóstwem atrakcji i piękną infrastrukturą, naszpikowane wieloma informacjami ze świata przyrody. Wiedza podana w ten sposób jest bardzo ciekawa i przystępna. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, jakiego jeszcze nie ma w województwie, takie, które będzie nie tylko atrakcyjne pod względem rozrywki i miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale będzie też pełniło funkcję dydaktyczną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno osoby dorosłe, młodzież, czy rodziny z dziećmi, jak i grupy szkolne i przedszkolne. Szlak doskonale wpisuje się w dotychczas istniejącą ofertę turystyczno-rekreacyjną gminy Strawczyn i jest jej idealnym dopełnieniem – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Budowa ścieżki trwała rok. Wykonawcą zadania była firma ALBUD. Umowa na realizację inwestycji opiewającej na kwotę nieco ponad 4 milionów 137 tysięcy złotych została podpisana 31 lipca ubiegłego roku. Warto przypomnieć, że samorząd gminy Strawczyn pozyskał na realizację zadania bardzo duże dofinansowanie zewnętrzne w wysokości aż 85%. Wsparcie finansowe zostało przyznane w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.
Start w Oblęgorku i podróż przez wiele tematycznych przystanków
Początek szlaku umiejscowiony został w centrum Oblęgorka, pomiędzy Aleją Lipową, a szkołą. Dalej prowadzi do Muzeum Henryka Sienkiewicza, a następnie lasami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Następnie biegnie aż do punktu widokowego na Górze Sieniawskiej, gdzie znajduje się taras widokowy. Szlak składała się z kilku tematycznych przystanków, które wyznaczają kierunkowskazy.
Doświadczenia ze światłem i wodą oraz przybliżenie mieszkańców lasu
Podróż odkrywców rozpoczyna się od „Zabawy ze światłem”. Na drodze turystów stanęły liczne przyrządy służące do eksperymentów ze światłem. Do ich dyspozycji został oddany kompas, zegar słoneczny, urządzenie do tworzenia filmowych, poklatkowych animacji. Ponadto zamontowane tu są: siatka dyfrakcyjna, bliźniacze lustra, panel sensoryczny, peryskop, urządzenie do pisania lustrzanego i naukowy HEX iluzji.
Następnie zwiedzający udadzą się do przystanku „Mieszkańców lasu i ekologii”. Miłośnicy i obrońcy przyrody znajdą tu dla siebie mnóstwo rozrywek. Mogą zagrać w grę terenową „Leśna skocznia” lub grę edukacyjną „Tropiciel”, czy „Wrzutki”. Stanął tu także labirynt XXL, edukacyjne mrowisko i kretowisko oraz koło wiedzy i urządzenie do lekcji dendrologii. Wielbiciele gry w Twistera mogą prowadzić rozgrywki w specjalnie przygotowanym miejscu wraz z niezbędnymi przyrządami. Najmłodsi odkrywcy z pewnością zechcą z radością przemierzać sensoryczną ścieżką zmysłów.
Dalej szlak prowadzi do „Wodnego świata”. Do dyspozycji zwiedzających zostały oddane: tęczowa armata, doświadczalne rury deszczowe, peryskop z wirem i akwedukt. Powstał tu także zbiornik wodny z urządzeniami doświadczalnymi: spiralą Archimedesa, pompą i młynem wodnym, a także kołem łopatkowym. Spragnieni po wyczerpującej zabawie mogą napić się czystej wody ze zdroju wody, w którym przewidziano także poidełko dla zwierząt. Dopełnieniem wodnego świata jest urokliwe oczko wodne, pięknie podświetlone w nocy.
Świat pszczół, literatury, owoców lasu i zabawa z powietrzem
Kolejny przystanek to „Świat pszczół i od ziarenka do bochenka”. Jednym z jego elementów jest hotel dla owadów. Ponadto stanęły tu także przeróżne urządzenia do zabawy piaskiem. Zamontowane zostały: żuraw, sita do ziaren, stoliki do pieczenia chleba i innych zabaw, mieszadło i żarno do mielenia zbóż. Nie lada atrakcją jest urządzenie do tworzenia figur z piasku i znana wszystkim z miniaturowych wersji kołyska Newtona.
Miłośnicy literatury również znajdą tu swoje miejsce. Specjalnie dla nich przygotowany został „Przystanek literacki”, który ma być jednocześnie miejscem relaksu i obcowania z literaturą. Została tu wybudowana altana edukacyjna. Wielbiciele szachów zasiądą przy stolikach przeznaczonych do tej gry, a miłośnicy sztuki plastycznej dostali do swojej dyspozycji tablicę do rysowania. Stanęła tu także „Ścianka Przytulanka Pin-Art”.
Przy lesie powstał natomiast przystanek „Owoce lasu”. W tej części ścieżki dydaktycznej została wybudowana altana widokowa i liczne ławostoły edukacyjne. Tablice edukacyjne i informacyjne wprowadzają zwiedzających w tajniki życia lasu.
Ostatnim przystankiem na trasie szlaku jest „Zabawa z powietrzem”. Punkt został usytuowany przy tarasie widokowym na górze Sieniawskiej. Urządzenia, które zostały tu zamontowane służą do eksperymentów z wiatrem i dźwiękiem. Stanęły tu: kompas, wiatromierz, przyrządy do zabawy w głuchy telefon, czyli komunikacji bez prądu, litofon do eksperymentów z dźwiękiem, armata powietrzna, ksylofon, szumiące rury, telefon paraboliczny, panel muzyczny, a także urządzenia „ucho słonia” i „spóźniony dźwięk”.
Mała infrastruktura
Jak podkreśla zastępca wójta gminy Strawczyn Karol Picheta, oprócz elementów poszczególnych przystanków znalazła się tu też niezbędna infrastruktura. – Oprócz koszy na śmieci, ławek, słupów oświetleniowych czy stojaków na rowery zamontowane zostały także stoły edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, skarbnice wiedzy, czy fotopstryki służące do robienia zdjęć. Dopełnieniem całości są kolorowe rzeźby zwierząt i elementów przyrody – informuje zastępca wójta Karol Picheta. Waro dodać, że całość jest oświetlona i monitorowana.
Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Oblęgorku z pewnością będzie wielką atrakcją w skali województwa świętokrzyskiego.