3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaAktualności„Pierożkowe sakiewki” najlepsze!

„Pierożkowe sakiewki” najlepsze!

Zobacz

Ludowa muzyka, regionalne stroje i swojskie potrawy po raz kolejny opanowały Raków za sprawą XI Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego oraz XV Powiatowego Przeglądu Kapel Ludowych.

Przy wielkim zainteresowaniu ze strony mieszkańców Rakowa i licznie przybyłych gości odbył się tegoroczny powiatowy konkurs kulinarny pod hasłem „Pierogi na sto sposobów”. Mimo zmiennej pogody kilkaset osób bawiło się świetnie także przy dźwiękach folkowej muzyki pod powiatową sceną na rakowskim rynku.

Gości imprezy powitali gospodarze wydarzenia: starosta kielecki Michał Godowski oraz wójt gminy Raków Alina Siwonia.

– Witam i dziękuję wszystkim którzy przyczyniają się do podtrzymania naszego wielkiego dziedzictwa kulturowego – zwróciła się do uczestników imprezy wójt Alina Siwonia –  Chcę podziękować również szczególnie staroście kieleckiemu i Zarządowi Powiatu, że zechcieli ponownie, po raz drugi, tutaj w gminie Raków zorganizować tę uroczystość. My tu wszyscy na ziemi rakowskiej, świętokrzyskiej, kochamy muzykę ludową i kochamy tradycję – powiedziała.

– Bardzo cieszę się z tego spotkania na pięknym rynku rakowskim. – mówił starosta kielecki – Witam stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły i wszystkich tych, którzy przygotowali pyszne pierogi. Witam serdecznie, bo wy jesteście dziś bohaterami. – mówił starosta –  Wasza praca jest to wielka spuścizna, nie raz pokoleniowa, jeśli chodzi o tradycje muzyczne i kulinarne. Nasze spotkane to uczta w wymiarze duchowym i kulinarnym – podkreślił.

Przybyłych gości powitali również członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek oraz radni sejmiku województwa świętokrzyskiego – Grzegorz Gałuszka i Henryk Milcarz.

– Dziękuję za to wspaniale spotkanie. Ta impreza wrosła już w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Dziękuję staroście, ze kontynuuje tradycję tych spotkań. Folklor jest bazą naszej kultury narodowej. Naszym zadaniem jako osób, które mają wpływ na rzeczywistość, jest takie działanie, by ten folklor mógł się rozwijać i na nowo wpisywać się w kod kulturowy powiatu kieleckiego – mówił Piotr Żołądek.

Wśród gości znaleźli się także członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada i Marek Kwiecień, radni powiatowi Stanisław Rękas, Grzegorz Ciepiela i Katarzyna Stańko a także wójtowie – gminy Bieliny Sławomir Kopacz, gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, gminy Masłów Tomasz Lato, gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior oraz gminy Łopuszno Irena Marcisz.

Innowacyjne, nietypowe, ciekawe… pierogi

Podczas gdy sceną zawładnęły ludowe kapele z terenu powiatu kieleckiego jury konkursowe w składzie: starosta kielecki Michał Godowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, szef kuchni hotelu Grafit Konrad Marcisz, brat Sławomir Przywecki odpowiedzialny za kuchnię klasztorną na Świętym Krzyżu, Marcin Rogula właściciel cukierni Kremówka, Wioletta Krzyżanowska z referatu promocji starostwa powiatowego oraz wikariusz rakowskiego kościoła ks. Zbigniew Kargul przystąpili do nie lada zadania – oceny 40 rodzajów pierogów, które przygotowane zostały na kulinarne zmagania.

Gospodynie z powiatu kieleckiego popisały się wielką kreatywnością i prześcigały się w oryginalności. Niecodzienne kształty i zaskakujące nadzienia to znaki rozpoznawcze tegorocznych dań. Pierogi zawijane tradycyjną metodą w kształcie róży, lepione w formie sakiewek, pieczone, nadziewane botwinką czy kaszą jaglaną, podane z czosnkiem niedźwiedzim i pstrągiem  – to tylko niektóre z ciekawych potraw.

Jak przyznał przewodniczący jury Konrad Marcisz, poziom konkursu był bardzo wyrównany i trudno było wybrać najlepsze dania. Ostatecznie komisja konkursowa zdecydowała, że 11. Najlepszą Potrawą Powiatu Kieleckiego zostały „Pierożkowe sakiewki z sosem grzybowym” przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce z gminy Górno. Panie Aldona Wolska i Barbara Stępień, które reprezentowały na scenie KGW Skorzeszyce, nie kryły zadowolenia i szczęścia ze zwycięstwa.

Drugie miejsce zajęła Halina Talar za – nie tylko smaczne, ale i piękne – pierogi zawijane z kiszoną kapustą. Zdobywcami trzeciego miejsca zostało zaś Stowarzyszenie „Działam dla Gminy Bieliny” ze swoją potrawą – pierogami z botwiną.

– Ocenialiśmy formę nadzienia, konsystencję ciasta, wygląd i smak – mówił szef kuchni Konrad Marcisz – Muszę przyznać, że przygotowane na konkurs potrawy były bezpretensjonalne. Choć pojawiły się też nawiązania do zdrowej żywności, jak pierogi z kaszą jaglaną czy z mąki gryczanej, to większość stawiała na naturalne, swojskie i pyszne pomysły, jak smaki z kuchni naszych babć. Duże znaczenie miała jakość ciasta – to na pewno receptura  przekazywana z pokolenia na pokolenie, z której mogliby się uczyć nawet profesjonalni kucharze. W zwycięskich pierogach rozpływało się ono w ustach – zaznaczył.

Ludowe rytmy porwały do tańca

W tegorocznym Powiatowym Przeglądzie Kapel Ludowych wzięło udział osiem zespołów. Były to: Kapela z Rykoszyna, Kapela Łysogórska, Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela z Kakonina, Kapela Bielińska, Kapela Leśnianie, Kapela Świętokrzyskie Jodły oraz Kapela Modrzewianie. Przy folkowych rytmach pod powiatową sceną świetnie bawili się goście imprezy. Na koniec zostały wręczone nagrody dla wszystkich uczestników Przeglądu.

– Chcę skierować słowa podziękowania dla wszystkich kapel. Gdyby nie wasze umiłowanie folkloru i muzyki nie byłoby tego pięknego występu. Ta muzyka to nasza tradycja, nasza tożsamość, ale też powinność. Powiatowy Przegląd to nie rywalizacja, to tylko piękno ludowej muzyki – podsumował starosta kielecki.

Po występnie zespołów ludowych na scenie pojawił się Zespół Sidus, który także zaprosił do zabawy przy dźwiękach muzyki rozrywkowej, a na koniec zagrali „Chmielnikersi” z repertuarem lata 20-te, lata 30-te oraz muzyką żydowską.

Wyniki XI Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego:

I miejsce – KGW Skorzeszyce, II miejsce Halina Talar, III miejsce Stowarzyszenie „Działam na rzecz Gminy Bieliny” WYRÓŻNIENIA: Zespół Drochowianie, Stowarzyszanie Rozwoju Wsi Brody, Beata Och, Źródło Sanicy, Stowarzyszenie Świętokrzyskie Jodły, Klub Seniora ze Starej Słupi.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy