Będą jednorazowe stypendia naukowe i sportowe dla najlepszych uczniów z gminy Piekoszów. „Laury Piekoszowskie”, czyli nagrody dla najzdolniejszych uczniów, zostaną wręczone już po raz drugi podczas Dni Piekoszowa. Po raz pierwszy najlepsi piekoszowscy uczniowie już od września mogą także liczyć na nagrody roczne, które będą wypłacane przez dziesięć miesięcy w określonych kwotach.
„Laur Piekoszowski” już po raz drugi
Najlepsi uczniowie z terenu gminy Piekoszów w nagrodę za swoje osiągnięcia naukowe i sportowe mogą liczyć na wysokie stypendia. – Już w ubiegłym roku postanowiliśmy przyznać najzdolniejszym uczniom jednorazowe stypendia w kwocie trzech tysięcy złotych. Nagrodziliśmy wtedy dwie osoby. W dziedzinie nauki najlepsza okazała się Julia Karyś ze szkoły w Piekoszowie, która osiągnęła średnią 5,71, a w dziedzinie sportu Natalia Król ze szkoły w Jaworzni, która jest wielką pasjonatką sportu zdobywającą najwyższe osiągnięcia w tenisie stołowym. Oprócz dyplomu i statuetek obie laureatki otrzymały oczywiście stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych. Tak też będzie i tym razem. Przyznamy dwa stypendia w wysokości po trzy tysiące złotych – zapowiada wójt gminy Piekoszów.
Po 3 tysiące dla najzdolniejszych uczniów
Uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania Nagrody Stypendialnej Wójta Gminy Piekoszów „Laur Piekoszowski” radni gminy Piekoszów podjęli 27 lutego podczas posiedzenia sesji. Prawo zgłaszania uczniów o przyznanie nagrody stypendialnej przysługuje dyrektorom szkół i placówek oświatowych, klubom sportowym, a także innym instytucjom i organizacjom o charakterze oświatowym, naukowym i sportowym. Wniosek o jednorazową Nagrodę Stypendialną Wójta powinien zawierać między innymi kopie dokumentów potwierdzających uzyskane oceny i osiągnięcia, uzasadnienie wniosku wraz z opisem osiągnięć uzyskanych przez ucznia, informacje o ocenach, postawie i zachowaniu, a także opinię rady pedagogicznej.
Złożone wnioski zostają poddane wnikliwej ocenie formalnej i merytorycznej przez Komisję Stypendialną, która powołuje wójt gminy Piekoszów w drodze zarządzenia, w którym określa skład osobowy, zasady i tryb jej działania. Po analizie wniosków Komisja przedstawia listę kandydatów rekomendowanych do przyznania nagrody stypendialnej. Po szczegółowiej analizie zapada ostateczna decyzja o przyznaniu nagrody. – Jeżeli kandydaci nie spełnią oczekiwanych i określonych regulaminem osiągnięć, nagroda w danej dziedzinie może zostać nie przyznana. – Nagrodę stypendialną mogą otrzymać uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad, konkursów przedmiotowych, artystycznych, czy też tematycznych na szczeblu wojewódzkim lub wyższym, a także uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej powiatowym, a przy tym uzyskali minimum bardzo dobrą ocenę z zachowania. Swoje osiągnięcia o randze co najmniej wojewódzkiej za dany rok szkolny trzeba oczywiście udokumentować – wymienia wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
W Piekoszowie są uzdolnieni uczniowie
Jak się okazuje, wcale nie jest tak łatwo zdobyć „Laur Piekoszowski”. Trzeba wykazać się ogromnymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i sportu. – Przewiduję, że kandydatów będzie sporo, bo mamy wspaniałą i bardzo uzdolnioną młodzież. Naszym obowiązkiem jest wspieranie ich w dalszym rozwoju, czy to naukowym czy sportowym. Stąd właśnie idea przyznawania „Laurów Piekoszowskich” dla najzdolniejszych – tłumaczy wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Jestem przekonany, że pieniądze, które już po raz drugi otrzymają najlepsi z najlepszych pomogą im w rozwijaniu swoich pasji. Cieszę się, że choć w takim stopniu możemy dołożyć swoją małą cegiełkę do kolejnych sukcesów naszych najzdolniejszych uczniów – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek. Wnioski o przyznanie Nagrody Specjalnej Wójta Gminy Piekoszów można składać w Urzędzie Gminy do 20 czerwca.
Będą też nagrody roczne wypłacane miesięcznie
Oprócz jednorazowych stypendiów naukowych władze gminy Piekoszów postanowiły od przyszłego roku szkolnego po raz pierwszy przyznawać comiesięczne nagrody roczne za bardzo dobre wyniki w nauce, za dobre zachowanie, osiągnięcia artystyczne i sportowe. – Stypendia roczne, które będziemy wypłacać co miesiąc przez okres dziesięciu miesięcy nauki, będą przyznawane dla najzdolniejszych uczniów ze średnią co najmniej 5,5, a także z wzorową oceną z zachowania. Stypendia będą otrzymywać uczniowie od klasy piątej do ostatniej klasy gimnazjalnej – poinformował wójt, Zbigniew Piątek. – W ten sposób chcemy wspierać edukację uzdolnionej młodzieży. Stypendia będą motywacją do nauki. Jest to też forma nagrodzenia wysiłku, systematyczności oraz chęci, jakie młody człowiek wkłada w swoje wykształcenie. Stypendia mają wspomóc uczniów w zakupie książek i innych pomocy naukowych, które są im niezbędne do poszerzania swojej wiedzy – dodaje. Wysokość miesięcznych stypendiów będzie ustalana corocznie w ramach zaplanowanych w budżecie środków.
Agnieszka Olech