Najpierw były konsultacje społeczne związane z nadaniem praw miejskich dla Piekoszowa, podczas których ponad siedemdziesiąt procent głosujących mieszkańców opowiedziała się za takim rozwiązaniem, a podczas ostatniej uroczystej sesji wszyscy radni gminy Piekoszów również poparli ten pomysł, przyjmując wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Piekoszów. Teraz wniosek trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeżeli zostanie pozytywnie rozpatrzony, to Piekoszów zmieni swój status 1 stycznia 2023 roku i zostanie miastem.
Radni Rady Gminy Piekoszów jednogłośnie poparli wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Piekoszów podczas uroczystej sesji. Zanim to jednak nastąpiło, wójt Zbigniew Piątek przedstawił szereg argumentów dotyczących procedowanego wniosku o nadanie praw miejskich dla Piekoszowa. – Dzisiejsza data 8 marca to nie tylko Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale to data symboliczna dla obecnie funkcjonujących gmin w Polsce. To właśnie w tym dniu w 1990 roku sejm RP podjął ustawę o samorządzie terytorialnym, dającą podstawę funkcjonowania gmin samorządowych – przypomniał wójt Zbigniew Piątek. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu, Piekoszów zasługuje na uzyskanie statusu miasta. – Chociażby dlatego, że gwarantuje to dalszy rozwój naszego samorządu i całej gminy. Obecnie pozyskujemy wiele środków finansowych z różnych źródeł, również z tych, które skierowane są wyłącznie do gmin wiejskich. Poprawiają się drogi, oświetlenie, budynki użyteczności publicznej, jak chociażby szkoły. Zmiana statusu nie wyklucza nas jednak z pozyskiwania funduszy z programów przeznaczonych dla wsi. Wręcz przeciwnie, w ten sposób zwiększy się możliwość pozyskiwania pieniędzy na różne inwestycje dodatkowo z funduszy przeznaczonych dla miast. Cieszę się także, że doskonale rozumieją to również nasi mieszkańcy. Przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie, wyraźnie pokazały, że mieszkańcy w zdecydowanej większości również popierają ten pomysł – zaznacza wójt Zbigniew Piątek, który uważa, że status miasta bez wątpienia umocni gminę Piekoszów na mapie samorządów i przyczyni się do jej jeszcze szybszego rozwoju.
Podobnie uważają również radni Rady Gminy Piekoszów, którzy podczas uroczystej sesji jednomyślnie przyjęli wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Piekoszów. – Można powiedzieć, że dziś historyczna chwila, która stawia Piekoszów przed szansą lepszego rozwoju i lepszego wsparcia finansowego, jeżeli chodzi o fundusze zewnętrzne. Liczymy na to, że Piekoszów, który już rozwija się dojść dobrze będzie rozwijał się jeszcze lepiej. Stoimy przed dużą szansą na dobrą przyszłość dla Piekoszowa – podkreśla przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów Barbara Drogosz.
Zdaniem obecnego podczas uroczystej sesji senatora Krzysztofa Słonia Piekoszów powinien stać się miastem. – To naturalna kolej rzeczy, biorąc szczególnie pod uwagę tempo rozwoju gminy Piekoszów, której centrum jest miejscowość Piekoszów. Ma on wszystkie atrybuty, które może mieć nowoczesne, niewielkie miasteczko w naszym kraju. Powinien dołączyć do grona miast. Ja jestem orędownikiem tego procesu i cieszę się, że został on zapoczątkowany również poprzez głosowanie. Podczas sesji radni jednomyślnie podjęli uchwałę, aby gmina starała się o takie właśnie prawa dla Piekoszowa. Wynikają z tego same pozytywne efekty. Mam nadzieję, że status miasta zostanie nadany i przyczyni się to do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju tej gminy. Przybywa mieszkańców, rozwija się infrastruktura, a nowoczesność wkracza tu niemalże w każdą dziedzinę życia. Piekoszów powinien zostać miastem – mówi senator Krzysztof Słoń.
Samorząd gminy Piekoszów jest już na ostatniej prostej do uzyskania praw miejskich. – Teraz samorząd gminy Piekoszów złoży za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego przygotowany wniosek o nadanie praw miejskich do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada Ministrów rozpatrzy wniosek do końca sierpnia. Cierpliwie będziemy czekać i mamy nadzieję, że już 1 stycznia 2023 roku będziemy mogli cieszyć się z uzyskania praw miejskich, a nasza gmina stanie się gminą miejsko-wiejską – mówi wójt Zbigniew Piątek.