3 kwietnia w sali kinowo-teatralno-artystycznej w Strawczynie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie klasy piątej i ósmej ze szkoły podstawowej w Promniku wystawili prawdziwą, teatralną sztukę. Widzowie obejrzeli spektakl pod tytułem „Mały tygrys Pietrek”. Debiut młodych artystów został przyjęty gromkimi brawami.
Duże wyzwanie
Jak poinformowała reżyserka spektaklu i nauczycielka języka polskiego w szkole w Promniku Barbara Gondek, pomysł na stworzenie teatru zrodził się wraz z chęcią wystawienia konkretnego spektaklu. A chodzi o sztukę według tekstu Hanny Januszewskiej „Mały tygrys Pietrek”. – Widziałam tę sztukę w wykonaniu kieleckich aktorów z Teatru Kubuś. Bardzo mi się spodobała i zrodził się pomysł, żeby taką samą zagrali nasi uczniowie. Podjęliśmy się tego wyzwania, pomimo, że teksty są bardzo długie i miałam obawy, czy dzieci zapamiętają tak skomplikowane kwestie. Ale poradzili sobie z nimi naprawdę dobrze. Szczególnie aktor grający główną rolę, czyli Kuba Niewada z klasy piątej. Przed nim stało naprawdę duże wyzwanie. Próby prowadzone były przez dwa miesiące, po kilka razy w tygodniu – informuje Barbara Gondek.
Pomimo wielkiej tremy, spowodowanej debiutem na prawdziwej scenie, młodzi aktorzy poradzili sobie wyśmienicie, a ich występ został nagrodzony głośnymi owacjami. – Na początku obawiałem się czy dam radę nauczyć się tak długiego tekstu, ale poradziłem sobie. Zajęło to sporo czasu, bo to nie jest łatwe. Ale przygoda z teatrem to dobra zabawa, pomimo sporej tremy. Na razie muszę odpocząć, ale chciałbym podjąć się jeszcze kiedyś kolejnego wyzwania aktorskiego – mówi młody aktor Jakub Niewada ze szkoły podstawowej w Promniku.
Przedstawienie z wartościowym przekazem
Jak podkreśla reżyserka spektaklu Barbara Gondek, sztuka została wybrana ze względu na jej wartościowy przekaz. – Przedstawienie jest o tym, że w życiu trzeba być odważnym, a wszelkie lęki pokonywać miłością, tak jak główny bohater, mały tygrys Pietrek, który jest bardzo strachliwą postacią. Dzięki miłości do mamy pokonał swoje słabości. Sztuka ma uniwersalny wydźwięk, a morał dotyczy nie tylko małych dzieci, ale również młodzieży i dorosłych. Miłość jest wielką potęgą – podkreśla Barbara Gondek. – Cieszę, że mogliśmy stworzyć taki spektakl. Dziękuję za współpracę dyrekcji szkoły w Promniku, gdzie panuje dobra atmosfera do tworzenia teatru. Dziękuję też wszystkim młodym aktorom, którzy dali z siebie wszystko, aby przedstawienie wypadło jak najlepiej – podsumowuje Barbara Gondek.