Degustacja ziemniaków pieczonych w ogniskach to cześć uroczystość religijno-obyczajowej  „W dzień Św.Tekli ziemniaki będziem piekli” odbyła się w niedzielę, 15 września w Dębnie.

W Dębnie odbyła się wyjątkowa uroczystość odpustowa, związana ze świętą Teklą. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w gminie Raków łączące całe lokalne środowisko, w której uczestniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach –Stefan Bąk.

Festyn rozpoczął się od uroczystej mszy świętej odpustowej. Następnie uczestnicy imprezy mogli spróbować  przygotowanych w tradycyjny sposób potraw regionalnych przygotowanych przez gospodynie z gminy Raków. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowując ziemniaczane specjały sięgają do najdawniejszych tradycji, żeby wyszukać te smaki, które dziś są zapomniane, a kiedyś stanowiły podstawę naszej kuchni.

Podczas tego dorocznego święta nie mogło zabraknąć wyjętych prosto z ogniskowego żaru, pachnących dymem pieczonych ziemniaków.


W programie wydarzenia znalazło się mnóstwo atrakcji m.in. występy zespołów ludowych, prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży. Na zakończenie zaplanowano zabawę taneczną z zespołem „FOX” oraz występ gwiazdy wieczoru – Zespołu „Andre”. Nie zabrakło też konkursów kulinarnych oraz atrakcji dla dzieci.

Galeria