3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaPATRIOTYCZNE UROCZYSTOŚCI “PAMIĘTAMY O WESTERPTATCZYKACH”

PATRIOTYCZNE UROCZYSTOŚCI “PAMIĘTAMY O WESTERPTATCZYKACH”

Zobacz

Dziś w Kielcach odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające bohaterskich obrońców Westerplatte, którzy stali się symbolem niezłomności polskiego ducha walki. Wydarzenie to było częścią akcji „Pamiętamy o Westerplatczykach”, której celem jest przypominanie o bohaterach września 1939 roku, a szczególnie tych, którzy pochodzili z regionu świętokrzyskiego. W uroczystościach wzięła udział Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik, która wraz z mieszkańcami regionu oddała hołd obrońcom.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych żołnierzy, odprawiona w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP przez biskupa Mariana Florczyka. Po liturgii, uczestnicy  przeszli pod Wojewódzki Dom Kultury, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Polski. Następnie przeprowadzono apel pamięci, a także złożono wieńce i kwiaty pod symbolicznymi monumentami, upamiętniającymi bohaterów, którzy oddali życie za wolność Polski.

Szczególną uwagę podczas uroczystości zwrócono na pamięć o kieleckich Westerplatczykach, żołnierzach z 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy stanowili istotną część załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Ich odwaga i niezłomność były jednym z kluczowych elementów heroicznej obrony, która na zawsze zapisała się w historii Polski. Spośród 182 żołnierzy broniących Westerplatte, 80 osób miało związek z kieleckim 4. Pułkiem, co nadaje temu wydarzeniu szczególne znaczenie dla regionu świętokrzyskiego.

Ważną rolę w kultywowaniu pamięci o tych bohaterach odgrywa społeczny komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który powstał w 2021 roku z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. Celem komitetu jest nie tylko przypominanie o bohaterskich czynach żołnierzy z Westerplatte, ale również poszerzanie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodszych pokoleń Polaków. Szczególnie ważne jest upamiętnienie żołnierzy wywodzących się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, których poświęcenie i walka o wolność Ojczyzny stanowią inspirację do dzisiejszego dnia.

Obrona Westerplatte, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku, była jednym z pierwszych starć II wojny światowej. Pomimo przewagi liczebnej i technologicznej wroga, załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez siedem dni odpierała ataki niemieckich wojsk, bombardowania z powietrza i ostrzał artyleryjski. Dowódcy, major Henryk Sucharski i kapitan Franciszek Dąbrowski, walczyli o każdy skrawek polskiej ziemi, stawiając czoła przeważającym siłom wroga. Choć obrona zakończyła się kapitulacją, stała się symbolem nieustępliwości i heroizmu.

W uroczystościach wzięli udział Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Magdalena Fogiel- Litwinek, Robert Piwko- naczelnik delegatury IPN w Kielcach, Kazimierz Mądzik- były świętokrzyski Kurator Oświaty i radny Sejmiku , ppłk. Sławomir Machniewicz- dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk. Paweł Wójcik z centrum przygotowań do Misji Zagranicznych, Rafał Nowak- dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy, a także opiekun grupy Rajdu- Grzegorz Skiba.

Dzisiejsze uroczystości są nie tylko wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny, ale także ważnym elementem kształtowania naszej tożsamości narodowej. Dzięki inicjatywom takim jak komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, pamięć o bohaterach tamtych dni będzie przekazywana kolejnym pokoleniom, a ideały, za które oddali życie, pozostaną żywe w sercach Polaków.

Galeria

Aktualności

Polecamy