3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościParafia w Sukowie ma 100 lat

Parafia w Sukowie ma 100 lat

Zobacz

We wtorek 28 sierpnia Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Augustyna Biskupa i Męczennika w Sukowie wypełnił się po brzegi wiernymi, którzy przyszli świętować 100-lecie parafii.

Początki parafii w Sukowie sięgają 1918 roku. Erygował ją bp Augustyn Łosiński. W 1918 roku wizytował Daleszyce i szedł z całą asystą do kolejnej parafii, do Lisowa. Kiedy przechodził przez Suków, okazało się, że tu nie ma kościoła, a mieszkańcy należą do parafii katedralnej. Wtedy zdecydował, że musi tu powstać kościół.

Parafia w Sukowie była kiedyś znacznie większa i obejmowała także Dyminy, Kaczyn, Mójczę i Marzysz – mówi bp Marian Florczyk, który pochodzi właśnie z tej parafii. – Taka duża parafia sprawiała, że wszyscy się tu znaliśmy, od Niestachowa, przez Mójczę, Zagórze, Marzysz, Suków i Kaczyn. Do dziś mam stąd kolegów i koleżanki. To wspomnienie pięknej wiary i wspólnoty - podkreślił bp Marian Florczyk.

Uroczystości przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski. – Jubileusz jest wydarzeniem religijnym, a także okazją do pamięci o minionych latach, wydarzeniach i osobach. 100-lecie parafii wpisuje się w historię odrodzonej Polski i nowej nadziei – mówił Biskup.

– Parafianie także przygotowywali się do uroczystości 100-lecia. Duchowo i kulinarnie – mówi Lucyna Matusiak z Koła Gospodyń Wiejskich. Panie z okazji święta od wczoraj gotowały w kuchni polowej grochówkę dla wszystkich parafian. Było też stoisko z ciastami, przygotowanymi przez panie z kół różańcowych.

Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński podkreślił, że ta piękna uroczystość i wypełniony wiernymi kościół, pokazuje, że mieszkańcy parafii od 100 lat dbają o wspólnotę chrześcijańską. Olbrzymia w tym zasługa ks. Marak Szymkiewicza proboszcza Sukowskiej parafii, który jest wspaniałym duchowym przewodnikiem dla mieszkańców.

Parafia w Sukowie jest znana m.in. z mającej ponad 60-letnią tradycję procesji Emaus, która odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny. W tej procesji uczestniczą wyłącznie mężczyźni, którzy z krzyżem i figurą Zmartwychwstałego Jezusa obchodzą parafię, świadcząc o wierze w Zmartwychwstanie.

opracował Mateusz Fąfara

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy