3.5 C
Kielce
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPamięć o powstaniu styczniowym wciąż żywa w Zawichoście

Pamięć o powstaniu styczniowym wciąż żywa w Zawichoście

Zobacz

W 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Zawichoście odbyły się uroczystości patriotyczne. Uczestniczył w nich członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca.

 

Marek Jońca, reprezentujący podczas uroczystości marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego podziękował w jego imieniu mieszkańcom Ziemi Zawichojskiej  za troskę o kultywowanie postaw patriotycznych, pamięć o tych, którzy oddali życie za Niepodległą. – A oddało ich wielu, bardzo wielu, ziemia sandomierska przesiąknięta jest krwią powstańczą – przypomniał Marek Jońca. – Ponad rok i dwa miesiące tutaj walczono z wrogiem odwiecznym, zaborcą, sąsiednią Rosją i innymi zaborcami. Tutaj się zaczęło, a zakończyło w Radowążu i Sperandzie w gminie Koprzywnica. W ostatnim akordzie powstania styczniowego opuszczeni powstańcy próbowali przedostać się na drugą stronę Wisły, do Galicji. Poległo ich ponad stu. Dziękuję za to, że przywracamy pamięć o powstańcach. To nasz wielki obowiązek – dodał Marek Jońca.
Uroczystości patriotyczne, zorganizowane 19 stycznia, rozpoczęły się w kościele p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie mieszkańcy miasta i zaproszeni goście zgromadzili się pod tablicami okolicznościowymi Ludwika i Kazimierza Nurowskich na placu kościelnym.
Gospodarz Zawichostu Katarzyna Kondziołka przypomniała, że w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku burmistrz Leon Wilski z grupą spiskowców, skupionych wokół organizacji narodowych przejął pełną kontrolę w mieście bez walki i przelewu krwi. Był to wielki powstańczy sukces. Działania organizacji narodowej w Zawichoście były niezwykle sprawne i skuteczne.
Współorganizator uroczystości, poseł na Sejm RP Marek Kwitek wyraził wdzięczność powstańcom styczniowym. – Jedynym miastem, które znalazło się w rękach powstańców był Zawichost, bastion polskiej wolności przez dwa tygodnie. I to jest powód do naszej dumy. Dzisiaj zdajemy egzamin z pamięci o naszej historii – podkreślił poseł.
Honorową asystę przy tablicy okolicznościowej wystawił 3. Batalion Radiotechniczny z Sandomierza, druhowie zawichojskiej jednostki OSP. Delegacje złożyły kwiaty przed pamiątkowymi tablicami oraz na grobie braci Nurowskich na cmentarzu św. Leonarda.

Galeria

Aktualności

Czy elegancki mężczyzna może ubierać się na sportowo?

Współczesna moda męska łamie stereotypy, dowodząc, że elegancja i sportowy styl mogą iść w parze. Mężczyźni coraz śmielej łączą...

Polecamy