3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaInwestycjeOtwarto nową ścieżkę geoturystyczną w gminie Chęciny

Otwarto nową ścieżkę geoturystyczną w gminie Chęciny

Zobacz

Walory przyrodnicze rezerwatu, piękne widoki oraz interesującą, niezwykłą budowę geologiczną Góry Zelejowa będzie można podziwiać, korzystając z nowego szlaku turystycznego. We wtorek 19 października oficjalnie oddano do użytku pasjonatom turystyki ścieżkę geoturystyczną w gminie Chęciny. Szlak podziwiali wicemarszałkowie: Marek Bogusławski i Renata Janik oraz radny Sejmiku Województwa, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Marcin Piętak. Realizacja tej inwestycji uzyskała wsparcie finansowe ze środków unijnych.

Góra Zelejowa to rezerwat, jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów naukowych i dydaktycznych Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Znawcy tematu podkreślają, że tu właśnie widoczne są przykłady krasu powierzchniowego, najdłuższa w Górach Świętokrzyskich grań wapienna, unikalne zjawiska tektoniczne, pozostałości po górniczej historii tego obszaru, a także punkty widokowe pozwalające na podziwianie urokliwego krajobrazu. Jednym słowem – wymarzone miejsce na wycieczkę rodzinną, ale też na wyprawy edukacyjne i poszukiwania miłośników przyrody. Od dziś te wyprawy będzie można organizować, korzystając z wygodnego i dobrze zaplanowanego szlaku geoturystycznego.

– Miasto i gmina Chęciny ma ogromny potencjał rozwojowy, który w doskonały sposób, dzięki pracy i zaangażowaniu lokalnego samorządu, wykorzystywany jest, by wspierać ruch turystyczny, ożywiać gospodarkę, umożliwiać mieszkańcom komfortowe warunki życia, dostęp do miejsc pracy, odpoczynek – powiedziała wicemarszałek Renata Janik. – Cieszę się, że środki z Regionalnego Programu Operacyjnego są tak dobrze wykorzystywane. Jestem pewna, że nowa unijna perspektywa finansowa przyniesie wiele dobrego dla planowanych projektów turystycznych, pozwalających na zachowanie i podziwianie naszego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego – dodała wicemarszałek.

Inwestycja kosztowała blisko 200 tysięcy złotych. W ramach zadania przygotowano infrastrukturę turystyczną i elementy informacyjno-promocyjne. Pojawiła się nowa wiata turystyczna, stojaki na rowery, z których mogą korzystać turyści, dobrze przygotowane tablice informacyjne. Każdy, kto chce poznać geologiczną przeszłość tego terenu, może obejrzeć fragment odsłoniętej tzw. różanki zelejowskiej, czyli unikalnego kalcytu – wapienia, zabarwionego na różowo, urodą nie ustępującego włoskim marmurom, chętnie wykorzystywanego w projektach architektonicznych.

– Oprócz wielu szlaków turystycznych, ułatwiających dostęp do zabytków architektury, już od kilku lat stawiamy na tworzenie dogodnych warunków do odwiedzania naszej gminy osobom, zainteresowanym geologiczną budową i górniczą przeszłością Ziemi Chęcińskiej – powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski. – Zależy nam, by ułatwić wszystkim turystom, naukowcom, pasjonatom poznawanie niezwykłych minerałów, przyswajanie w terenie wiedzy i historii tego terenu – dodał burmistrz.

Na realizację tej inwestycji władze gminy i miasta Chęciny pozyskały aż 85 procent unijnego wsparcia w ramach projektu pod nazwą: “Drobna infrastruktura turystyczna i elementy informacyjno-promocyjne w obrębie Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego”. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy