3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościOtwarcie Biblioteki Solidarności rozpoczęło kieleckie obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Otwarcie Biblioteki Solidarności rozpoczęło kieleckie obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Zobacz

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wziął udział w uroczystym otwarciu Biblioteki Solidarności w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność przy ul. Planty 16A w Kielcach. Wydarzenie to rozpoczęło kieleckie obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Biblioteka mogła powstać dzięki porozumieniu, które zostało zawarte pomiędzy kielecką Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej i Regionem Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność”; większość publikacji znajdujących się w zbiorach przekazał właśnie IPN, pozostałe przekazały w większości osoby prywatne.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ,,Solidarność” Waldemar Bartosz i Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita, świętokrzyscy posłowie Krzysztof Lipiec oraz Piotr Wawrzyk, władze Kielc i powiatu kieleckiego, a także wielu działaczy świętokrzyskiej NSZZ „Solidarność”, działających zarówno w początkach jej istnienia, jak i obecnie.

– To wspaniała inicjatywa, która jest w zasadzie kontynuacją i nawiązaniem do biblioteki, która w Zarządzie świętokrzyskiej „Solidarności” funkcjonowała już w 1981 roku. Nie trudno się domyślić jaki spotkał ją los po wprowadzeniu stanu wojennego… – mówi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. – W zakresie powiększania księgozbioru i wykorzystywania tego miejsca do celów edukacyjnych liczę na dobrą współpracę z władzami samorządowymi Kielc i województwa. Mówię to nie tylko jako przewodniczący Sejmiku, ale też jako człowiek „Solidarności”, bo właśnie w niej zaczynała się moja działalność publiczna, w niej wszyscy uczyliśmy się demokracji. Mam nadzieję, że ta biblioteka dobrze przysłuży się poszerzaniu wiedzy i utrzymywaniu pamięci o dokonaniach Związku – dodaje Andrzej Pruś.

Uczestniczący w uroczystości poseł Krzysztof Lipiec pomnożył księgozbiór biblioteki wręczając szefowi świętokrzyskich struktur „Solidarności” Waldemarowi Bartoszowi książkę o prezydencie RP Lechu Kaczyńskim pt. „Warto być Polakiem”. Także poseł Piotr Wawrzyk poszerzył jej stan przekazując szereg publikacji.

– W Kielcach naprawdę nie mieliśmy się czego wstydzić jeśli chodzi o działalność wydawniczą w najtrudniejszych czasach i funkcjonowanie niezależnych od ówczesnej władzy państwowej bibliotek. Prężnie działała biblioteka przy ulicy Świętokrzyskiej 10, którą prowadził właśnie Waldek Bartosz. Gromadzone tam były piękne wydawnictwa, również bezdebitowe trafiające do Kielc szerokim strumieniem. Na marginesie, warto także przywołać kieleckie Niezależne Zrzeszenie Studentów, które także prowadziło bibliotekę i działalność wydawniczą – wspominał podczas uroczystości poseł Krzysztof Lipiec. – Taka wspaniała inicjatywa jaką jest ta biblioteka jest nieodzowną koniecznością w sprawnym informowaniu społeczeństwa o działalności przed czterdziestu laty ważnych organizacji, takich jak choćby „Solidarność” – mówi poseł.

Wydarzeniu towarzyszyła promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981” autorstwa pracowników kieleckiego IPN Marzeny Grosickiej i Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego. Ponadto zaprezentowane zostało „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020”, czyli historyczne kompendium zawierające najważniejsze wydarzenia z czterdziestoletniej historii świętokrzyskiej „Solidarności”.

W ramach obchodów rocznicowych także dziś o godz. 16.30 na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. Wcześniej, od 21 lipca do 13 sierpnia, ekspozycja ta prezentowana była w Starachowicach.

W województwie kieleckim w lipcu 1980 r. zastrajkowali pracownicy  trzech zakładów pracy, w sumie 170 osób, a w początkach sierpnia protesty odbyły się w Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilkaset osób uczestniczyło w trzeciej dekadzie sierpnia w strajkach w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach.

Przełomowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń miały dwa strajki w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach: 29-30 sierpnia oraz 11-18 września 1980 r. We wrześniu 1980 r. fala strajkowa, z udziałem kilkunastu zakładów pracy, objęła Kielce. Powstał najsilniejszy ośrodek organizacyjny nowego ruchu związkowego. Strajki objęły także Końskie i Starachowice. Do mniejszych akcji protestacyjnych doszło ponadto w Busku Zdroju, Dyminach, Białogonie, Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie. Od lipca do września 1980 r. w woj. kieleckim zastrajkowało ok. 30 tys. osób.

Kieleckie obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” zakończą się złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” (godz.17.40) a następnie o godzinie 18.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i Świata Pracy w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy