Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz zapraszają na uroczystości poświęcone 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia rocznicowe zainicjuje otwarcie Biblioteki Solidarności w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność.
Uroczyste obchody zaplanowane na 31 sierpnia rozpoczną się otwarciem Biblioteki Solidarności o godz. 12.00 w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność przy ul. Planty 16A. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981”. Ponadto zaprezentowane zostanie „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020”. Tego samego dnia o godz. 16.30 na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”.
Ekspozycja prezentuje w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r. W woj. kieleckim w lipcu 1980 r. zastrajkowali pracownicy trzech zakładów pracy, w sumie 170 osób, a w początkach sierpnia protesty odbyły się w Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilkaset osób uczestniczyło w trzeciej dekadzie sierpnia w strajkach w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach. Przełomowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń miały dwa strajki w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach: 29-30 sierpnia oraz 11-18 września 1980 r. We wrześniu 1980 r. fala strajkowa, z udziałem kilkunastu zakładów pracy, objęła Kielce. Powstał najsilniejszy ośrodek organizacyjny nowego ruchu związkowego. Strajki objęły także Końskie i Starachowice. Do mniejszych akcji protestacyjnych doszło ponadto w Busku Zdroju, Dyminach i Białogonie, Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie. Od lipca do września 1980 r. w woj. kieleckim zastrajkowało ok. 30 tys. osób.
Uroczystości zakończą się złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a następnie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i Świata Pracy w Bazylice Katedralnej w Kielcach.