3.5 C
Kielce
sobota, 6 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościOstrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, żelazo i bursztyn

Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, żelazo i bursztyn

Zobacz

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego organizuje w dniach 14-15 sierpnia na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki wydarzenie pn. Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, Żelazo i Bursztyn. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dolina rzeki Kamiennej w regionie świętokrzyskim dostarcza szeregu informacji o roli pracy ludzkiej, która budowała więzi społeczne w odległej przeszłości. Dlatego festiwal będzie odwoływać się do tradycji, która wiąże się z zespołową pracą i jej efektami umiejscowionymi w prehistorii i czasach starożytnych.
Festiwalowi goście będą mogli spotkać ponad 100 osób zajmujących się rekonstrukcją różnych okresów, reprezentujących stowarzyszenia, fundacje i grupy z kraju, ale też z zagranicy np.: „Rydno”, „Terra Celtica”, „Projekt Carrodunum”, „Pro Antica”, „Manufaktura Zielonych”, „Terra Operta”, „Legio XXI Rapax”, „Harjis”, „Terra Ferrata”, „Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów” czy „Familia Gladiatoria Taurus”.
W programie wydarzenia znalazły się m.in.: warsztaty i aktywności na stanowiskach z rekon-strukcjami dotyczącymi różnych epok, w tym: obłupywanie konkrecji krzemiennych, mielenie ziaren zbóż, warsztaty garncarskie, strzelanie z łuku, gry i zabawy antyczne, tkanie na bardku i tabliczkach, wybijanie monet, pokazy mody pradziejowej czyli jak ubierała się ludność w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu, pokazy mody antycznej (Celtowie), pokaz walk gladiatorskich, „targ niewolników” czy prezentacja rzymskich legionistów. W sobotni wieczór koncert i „Bursztynowy Fire Show”.

Teren prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego ma status Muzeum i Rezerwatu Archeologicznego i ze względu na unikatową architekturę podziemi oraz doskonale zachowany krajobraz pogórniczy i walory naukowe jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą. Krzemionki – kopalnie z epoki neolitu i wczesnego brązu (ok. 3900 do 1600 p.n.e.) zostały uznane za pomnik historii. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie.

Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO w 2019 roku.

Przy okazji wizyty w Krzemionkach warto też odwiedzić położoną nieopodal Nową Słupię, w której w tym samym terminie co Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej „Krzemień, Żelazo i Bursztyn” organizowane są Dymarki Świętokrzyskie. Ze względu na sytuację pandemiczną, tegoroczna edycja odbędzie się w ograniczonej formie. Nie zabraknie jednak, tego co jest najważniejsze podczas tej imprezy, czyli wytopu żelaza w piecach dymarskich, pokazu uzbrojenia i prezentacji starożytnych rzemiosł.

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronach:

Szczegółowy program imprezy przedstawia się następująco:

Sobota,14 sierpnia:

Teren rekonstrukcji pradziejowej osady oraz najbliższe otoczenie:

  • 10:00 – 18:00 – Warsztaty i aktywności na stanowiskach z rekonstrukcjami dotyczącymi różnych epok, w tym: obłupywanie konkrecji krzemiennych, mielenie ziaren zbóż, warsztaty garncarskie, strzelanie z łuku, gry i zabawy antyczne, tkanie na bardku i tabliczkach, wybijanie monet.

Teren obok rekonstrukcji megalitu z Broniszowic:

  • 13:30 – 13:50 – Pokaz Mody Antycznej – Celtowie,
  • 14:00 – 14:30 – Targ niewolników,
  • 14:30 – 14:50 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • 15:00 – 15:20 – Prezentacja rzymskich legionistów,
  • 15:30 – 15:50 – Pokaz
  • 13:00 – 13:20 – Pokaz Mody Pradziejowej czyli jak ubierała się ludność w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu,
  • Mody Antycznej – Wandalowie i Goci,
  • 17:00 – 17:20 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • 17:30 – 18:00 – Rozbiórka pieca dymarskiego i wstępne obkuwanie łupki żelaznej.

Dziedziniec Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki:

  • 10:00 – 18:00 – Stoisko Wydawnictwa Profil Archeo (popularne i naukowe publikacje archeologiczne),
  • 18:00 – 19:30 – Koncert Spiritual Seasons,
  • 19:30 – 20:00 – Bursztynowy Fire Show.

Niedziela,15 sierpnia

Teren rekonstrukcji pradziejowej osady oraz najbliższe otoczenie:

  • 10:00 – 17:00 – Warsztaty i aktywności na stanowiskach z rekonstrukcjami dotyczącymi różnych epok, w tym m.in.: obłupywanie konkrecji krzemiennych, mielenie ziaren zbóż, warsztaty garncarskie, strzelanie z łuku, gry i zabawy antyczne, tkanie na bardku i tabliczkach, wybijanie monet, obtapianie łupki żelaznej w palenisku kowalskim i kształtowanie kowalnego kęsa.

Teren obok rekonstrukcji megalitu z Broniszowic:

  • 13:00 – 13:20 – Pokaz Mody Pradziejowej czyli jak ubierała się ludność w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu,
  • 13:30 – 13:50 – Pokaz Mody Antycznej – Celtowie,
  • 14:00 – 14:30 – Targ niewolników,
  • 14:30 – 14:50 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • 15:00 – 15:20 – Prezentacja rzymskich legionistów,
  • 15:30 – 15:50 – Pokaz Mody Antycznej – Wandalowie i Goci,
  • 16:30 – 17:00 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • Dziedziniec Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki:
  • 10:00 – 17:00 – Stoisko Wydawnictwa Profil Archeo (popularne i naukowe publikacje archeologiczne).

Bilet wstępu na Festiwal – 10 zł normalny, 8 zł ulgowy.
Koncert w sobotę o godz. 18:00 i Bursztynowy Fire Show – wstęp wolny.
Wszyscy zwiedzający Krzemionki (wystawę i trasę podziemną) w tych dniach w ramach wcześniejszej rezerwacji, nie wnoszą dodatkowych opłat za uczestnictwo w Festiwalu.
Biletów na festiwal nie trzeba rezerwować. Na zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

 

Galeria

Aktualności

Harcerze z Bilczy wzięli udział w biwaku podsumowującym rok harcerski

W dniach 30.05-01.06 przy Sokolej Chatce w Bilczy odbył się biwak 75 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Ściegiennego. Ponad...

Polecamy