3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościOstrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, żelazo i bursztyn

Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, żelazo i bursztyn

Zobacz

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego organizuje w dniach 14-15 sierpnia na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki wydarzenie pn. Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, Żelazo i Bursztyn. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dolina rzeki Kamiennej w regionie świętokrzyskim dostarcza szeregu informacji o roli pracy ludzkiej, która budowała więzi społeczne w odległej przeszłości. Dlatego festiwal będzie odwoływać się do tradycji, która wiąże się z zespołową pracą i jej efektami umiejscowionymi w prehistorii i czasach starożytnych.
Festiwalowi goście będą mogli spotkać ponad 100 osób zajmujących się rekonstrukcją różnych okresów, reprezentujących stowarzyszenia, fundacje i grupy z kraju, ale też z zagranicy np.: „Rydno”, „Terra Celtica”, „Projekt Carrodunum”, „Pro Antica”, „Manufaktura Zielonych”, „Terra Operta”, „Legio XXI Rapax”, „Harjis”, „Terra Ferrata”, „Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów” czy „Familia Gladiatoria Taurus”.
W programie wydarzenia znalazły się m.in.: warsztaty i aktywności na stanowiskach z rekon-strukcjami dotyczącymi różnych epok, w tym: obłupywanie konkrecji krzemiennych, mielenie ziaren zbóż, warsztaty garncarskie, strzelanie z łuku, gry i zabawy antyczne, tkanie na bardku i tabliczkach, wybijanie monet, pokazy mody pradziejowej czyli jak ubierała się ludność w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu, pokazy mody antycznej (Celtowie), pokaz walk gladiatorskich, „targ niewolników” czy prezentacja rzymskich legionistów. W sobotni wieczór koncert i „Bursztynowy Fire Show”.

Teren prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego ma status Muzeum i Rezerwatu Archeologicznego i ze względu na unikatową architekturę podziemi oraz doskonale zachowany krajobraz pogórniczy i walory naukowe jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą. Krzemionki – kopalnie z epoki neolitu i wczesnego brązu (ok. 3900 do 1600 p.n.e.) zostały uznane za pomnik historii. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie.

Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO w 2019 roku.

Przy okazji wizyty w Krzemionkach warto też odwiedzić położoną nieopodal Nową Słupię, w której w tym samym terminie co Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej „Krzemień, Żelazo i Bursztyn” organizowane są Dymarki Świętokrzyskie. Ze względu na sytuację pandemiczną, tegoroczna edycja odbędzie się w ograniczonej formie. Nie zabraknie jednak, tego co jest najważniejsze podczas tej imprezy, czyli wytopu żelaza w piecach dymarskich, pokazu uzbrojenia i prezentacji starożytnych rzemiosł.

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronach:

Szczegółowy program imprezy przedstawia się następująco:

Sobota,14 sierpnia:

Teren rekonstrukcji pradziejowej osady oraz najbliższe otoczenie:

  • 10:00 – 18:00 – Warsztaty i aktywności na stanowiskach z rekonstrukcjami dotyczącymi różnych epok, w tym: obłupywanie konkrecji krzemiennych, mielenie ziaren zbóż, warsztaty garncarskie, strzelanie z łuku, gry i zabawy antyczne, tkanie na bardku i tabliczkach, wybijanie monet.

Teren obok rekonstrukcji megalitu z Broniszowic:

  • 13:30 – 13:50 – Pokaz Mody Antycznej – Celtowie,
  • 14:00 – 14:30 – Targ niewolników,
  • 14:30 – 14:50 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • 15:00 – 15:20 – Prezentacja rzymskich legionistów,
  • 15:30 – 15:50 – Pokaz
  • 13:00 – 13:20 – Pokaz Mody Pradziejowej czyli jak ubierała się ludność w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu,
  • Mody Antycznej – Wandalowie i Goci,
  • 17:00 – 17:20 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • 17:30 – 18:00 – Rozbiórka pieca dymarskiego i wstępne obkuwanie łupki żelaznej.

Dziedziniec Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki:

  • 10:00 – 18:00 – Stoisko Wydawnictwa Profil Archeo (popularne i naukowe publikacje archeologiczne),
  • 18:00 – 19:30 – Koncert Spiritual Seasons,
  • 19:30 – 20:00 – Bursztynowy Fire Show.

Niedziela,15 sierpnia

Teren rekonstrukcji pradziejowej osady oraz najbliższe otoczenie:

  • 10:00 – 17:00 – Warsztaty i aktywności na stanowiskach z rekonstrukcjami dotyczącymi różnych epok, w tym m.in.: obłupywanie konkrecji krzemiennych, mielenie ziaren zbóż, warsztaty garncarskie, strzelanie z łuku, gry i zabawy antyczne, tkanie na bardku i tabliczkach, wybijanie monet, obtapianie łupki żelaznej w palenisku kowalskim i kształtowanie kowalnego kęsa.

Teren obok rekonstrukcji megalitu z Broniszowic:

  • 13:00 – 13:20 – Pokaz Mody Pradziejowej czyli jak ubierała się ludność w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu,
  • 13:30 – 13:50 – Pokaz Mody Antycznej – Celtowie,
  • 14:00 – 14:30 – Targ niewolników,
  • 14:30 – 14:50 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • 15:00 – 15:20 – Prezentacja rzymskich legionistów,
  • 15:30 – 15:50 – Pokaz Mody Antycznej – Wandalowie i Goci,
  • 16:30 – 17:00 – Pokaz walk gladiatorskich – Familia Gladiatoria Taurus,
  • Dziedziniec Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki:
  • 10:00 – 17:00 – Stoisko Wydawnictwa Profil Archeo (popularne i naukowe publikacje archeologiczne).

Bilet wstępu na Festiwal – 10 zł normalny, 8 zł ulgowy.
Koncert w sobotę o godz. 18:00 i Bursztynowy Fire Show – wstęp wolny.
Wszyscy zwiedzający Krzemionki (wystawę i trasę podziemną) w tych dniach w ramach wcześniejszej rezerwacji, nie wnoszą dodatkowych opłat za uczestnictwo w Festiwalu.
Biletów na festiwal nie trzeba rezerwować. Na zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

 

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy