Jeśli pragniecie poznać znaczenie krzemienia i żelaza dla rozwoju naszej cywilizacji, musicie odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki w dniach od 13 do 15 sierpnia. Program realizowany będzie na terenie rekonstrukcji osady neolitycznej i w jej bezpośrednim sąsiedztwie, a także na terenie dziedzińca muzealnego. W czasie Ostrowieckiego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej dowiecie się więcej o trudzie obróbki różnych surowców w pradziejach i starożytności. Doświadczycie spotkania z unikalnym rzemiosłem i zwyczajami Rzymian, Celtów, Wandalów, Markomanów oraz Gotów. Zobaczycie widowiskowe walki gladiatorów. Wsłuchacie się w brzmienia wieczornego koncertu muzyki etnicznej. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Andrzej Bętkowski.
W związku z tym, że pokazy i warsztaty odbywać się będą w naturalnym otoczeniu, prosimy o założenie wygodnego obuwia i stroju. Dla Państwa wygody podczas dłuższego udziału w festiwalu zachęcamy do zabrania ze sobą koców, karimat lub turystycznych krzesełek. Bilety w cenie 6 zł/osoba będą dostępne w kasie muzealnej. Osoby zwiedzające w tych dniach muzeum nie ponoszą dodatkowych opłat za udział w imprezie.
WYBRANE ELEMENTY PROGRAMU:
- Pokazy życia codziennego w dolinie rzeki Kamiennej i w okolicach Krzemionek w okresie schyłkowego paleolitu i neolitu.
- Pokazy rekonstrukcji starożytnych metod hutnictwa żelaza: piec dymarski z bocznym spustem żużla, świętokrzyski piec dymarski typu Kunów z kanałem kotlinkowym.
Prezentacje będą prowadzone z użyciem różnych surowców rudnych. Każdy z procesów hutniczych zakończony będzie spektakularną rozbiórką pieca, wydobyciem łupki żelaznej i jej wstępnym obkuciem – scaleniem.
- Pokazy rekonstrukcji starożytnych metod kowalskich, w tym pracy kowala z użyciem żelaza dymarskiego.
W ramach wydarzenia będą prezentacje wytwarzania paciorków szklanych, malarstwa pradziejowego, pokazy piśmiennictwa antycznego, wybijania kopii monet, uzbrojenia i przedmiotów użytkowanych w pradziejach i starożytności, pokazy wytwarzania łuków i strzał metodami znanymi w pradziejach i starożytności, prezentacje tkactwa, farbiarstwa i filcownictwa, pokazy zróżnicowania strojów i uzbrojenia ludów zamieszkujących Europę Środkową w pradziejach i starożytności.