3.5 C
Kielce
czwartek, 9 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościOrszak Trzech Króli 2018 w Samsonowie

Orszak Trzech Króli 2018 w Samsonowie

Zobacz

6 stycznia, w Samsonowie w gminie Zagnańsk odbędzie się już czwarta edycja Orszaku Trzech Króli. Jak zapewniają organizatorzy, ideą przedsięwzięcia jest jednoczenie i budowanie wspólnoty – ponad wszelkimi podziałami. Tej idei sprzyja tegoroczne motto Orszaku” Bóg jest dla wszystkich”. Orszak Zielony poprowadzi starosta kielecki Michał Godowski.

Uroczystość rozpocznie msza święta o godzinie 12 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P w Samsonowie Piechotnym, podczas której czytane są słowa Pisma Świętego, przypominające historię pokłonu Mędrców ze Wschodu, święcona jest mirr, kreda, kadzidła. Po wysłuchaniu słów o spisie ludności i modlitwie „Anioł Pański” – wyrusza kilka orszaków.

Czerwony, Zielony, Niebieski

Na ich czele idą osoby znaczące dla regionu lub społeczności lokalnej, i dziesiątki, jeśli nie setki ludzi w kostiumach przygotowywanych na wiele miesięcy wcześniej, w tym tak karkołomnych, jak kostium …wielkiego smoka. Są pełnowymiarowe sceny, a na nich profesjonalne spektakle o tematyce biblijnej, nawiązujące do współczesności. Jest wspólne kolędowanie i na koniec – świąteczna biesiada przy ogniskach pod mroźnym, styczniowym niebem. Słowem – gigantyczne przedsięwzięcie.

– Chyba nie ma osób w gminie Zagnańsk, który nie angażowałby się w to nasze wspólne zadanie – mówią Marta Jass, pomysłodawczyni zaszczepienia idei orszaku, nauczycielka z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Samsonowie oraz ks. Zbigniew Krzyszkowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Samsonowie. Obydwoje wraz z Dorotą Chmielewską – dyrektor szkoły w Samsonowie są filarami tego gigantycznego przedsięwzięcia. Do orszaku włączają się nauczyciele, uczniowie i nieocenieni w pomocy rodzice; radni gminy, władze samorządowe, stowarzyszenia; strażacy, leśnicy, policja, pszczelarze, służby mundurowe, koła gospodyń wiejskich, zespoły i artyści. Inspiracją dla charakteru i przebiegu widowiska są sugestie ze strony Fundacji Orszaku Trzech Króli, która monitoruje całość przedsięwzięcia w Polsce i udziela licencji lokalnym realizatorom.

Nowością w tym roku są orszaki o charakterze pokoleniowym. Orszak Zielony poprowadzi starosta kielecki Michał Godowski. – W moim orszaku zagoszczą ludzie w sile wieku, ojcowie, mamy, rodziny z dziećmi, a wraz z nami maszerować będzie widowiskowy smok – wylicza starosta. – Jestem zaszczycony tym, że poprowadzę po raz trzeci orszak zielony, złożony z mieszkańców naszego powiatu, którzy reprezentują doświadczenie, mądrość i odpowiedzialność za nasz kraj i za nasze rodziny i dzieci.

Orszak Czerwony został przypisany do seniorów i ludzi dojrzałych, którzy reprezentują życiowe doświadczenie, wiedzę. Orszak niebieski – to pochód młodości.

Samsonowski pokaz walki dobra ze złem

Wiele będzie się działo na czterech scenach. – Scenariusz w tym roku odwołuje się do siedmiu grzechów głównych, czytelny dla widzów ma być motyw walki dobra ze złem – mówi Szczepan Skorupski, wójt gminy Zagnańsk.

– Scena pierwsza przywołuje biblijny motyw upadku pierwszych ludzi, wąż wciska się i wpełza w widownię, zło się panoszy; kolejna scena – dwór Heroda, gdzie dworzanie mieszając się z tłumem zniechęcają do pójścia dalej, do przodu, do Nowonarodzonego…; kolejna sceniczna sytuacja to gospoda, pełna gwaru przekupek i ruchliwych diablątek, które kuszą współczesnymi talonami, promocjami, aż dochodzi do widowiskowej walki aniołów i diabłów. A w ruinach samsonowskiej huty na wytrwałych wędrowców czeka Święta Rodzina. Tutaj odbywa się pokłon Trzech Króli, tutaj przychodzą pasterze, tutaj jest „Brama do nieba”. – W tym roku w rolę Świętej Rodziny wciela się rodzina z parafii – informuje Ksiądz Proboszcz.

Całość kończy się biesiadowaniem przy ogniskach, ze śpiewem kolęd, pastorałek, ze świątecznym poczęstunkiem przygotowanym siłami parafii.

– Nie robimy tego dla reklamy, tylko dla siebie, dla zbudowania i pogłębienia wspólnoty i odnowienia tradycji święta Trzech Króli, która w Polsce zanikła na dziesięciolecia – mówi ks. Zbigniew Krzyszkowski.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców naszego regionu do udziału w tym wydarzeniu – mówi Michał Godowski.

Galeria

Aktualności

W gminie Mniów utworzono Gminny Ośrodek Kultury. Jego dyrektorem został Karol Traczyński

Od 1 stycznia 2025 roku w gminie Mniów działa Gminny Ośrodek Kultury (GOK). Jego dyrektorem został Karol Traczyński, powołany...

Polecamy