3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaOrły Polskie Stanisława Hadyny

Orły Polskie Stanisława Hadyny

Zobacz

Na zaproszenie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa  Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach oraz Parafii Przemienienia Pańskiego w Białogonie Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego wzięła udział w wernisażu wystawy „Orły Polskie Stanisława Hadyny”.  

W dorobku rzeźbiarskim Stanisława Hadyny szczególne miejsce zajmują historyczne i artystyczne przestawienia orła białego – symbolu męstwa, honoru oraz suwerenności Polski. Inspirowane Godłem Polski płaskorzeźby stanowią wyjątkową formę sztuki – artysta nie tylko oddaje piękno narodowego symbolu, ale również zachęca do zgłębiania historii naszego kraju.

Dzisiaj w Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach miał miejsce wernisaż wystawy, w którym – na zaproszenie organizatorów – uczestniczyła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

– Jestem przekonana, że  wystawa „Orły Polskie Stanisława Hadyny” jest wydarzeniem, które przyciągnie nie tylko miłośników sztuki, ale również osoby czujące silną więź emocjonalną z naszą historią, z polską tożsamością narodową – podkreśla Anita Koniusz.

Stanisław Hadyna urodził się w 1984 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest absolwentem Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest doktorantem Uniwersytetu w Rzeszowie.  Orły Stanisława Hadyny są efektem jego blisko 25- letniej pracy artystycznej i odwołują się do historycznego oraz artystycznego dziedzictwa narodowego. To pokłosie  działalności, którą rozpoczął już w wieku 14 lat. To wtedy jako uczeń szkoły podstawowej, przyglądając się żmudnej pracy swojego ojca, rzeźbiarza Gustawa Hadyny, wyrzeźbił historyczne przedstawienie orła pochodzącego z czasów Księstwa Warszawskiego.

Wystawę „Orły Polskie Stanisława Hadyny” można oglądać w Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach do 6 grudnia. Wstęp jest wolny.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy