3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaOrla Góra znana i nieznana

Orla Góra znana i nieznana

Zobacz

        Pierwszym przystankiem była figura NMP Królowej Polski z 1869 roku nazywana „Leśną Madonną Morawicką”, z pod której roztacza się przepiękna panorama na Morawicę oraz Góry Świętokrzyskie z dominującą w oddali Łysicą. Od figury trasa spaceru wiodła południowym stokiem Orlej Góry, gdzie znajdują się liczne nieczynne wyrobiska odkrywkowe wapienia jurajskiego, który w przeszłości był tu intensywnie eksploatowany, a obecnie świadczą o bogatym dziedzictwie geologiczno-górniczym gminy Morawica. Na przełęczy pomiędzy Orlą a Leszczynową Górą zaplanowany był przystanek wypoczynkowy na drugie śniadanie. Również z tego miejsca można było podziwiać wspaniałe widoki na krajobraz Ziemi Morawickiej. Dalsza trasa przebiegała po północnym stoku Orlej, przez piękny teren leśny, gdzie oprócz miłego chłodu uczestnicy mogli zaznać przyjemności ze zbierania grzybów. Ostatnim punktem wycieczki była krawędź erozyjna, która stanowi część wierzchowinową Orlej Góry i jest dobrze widoczna w terenie, a w górnej części odsłania wapienie jurajskie.

        Trochę zmęczeni lecz szczęśliwi z udanej wycieczki wróciliśmy do centrum Morawicy. Był to już trzeci spacer po terenie gminy i widać, że utworzyła się grupa turystów – pasjonatów, którzy będą stanowić rdzeń powstającego przy SCK Klubu Geoturystycznego „Pod Amonitem”. Organizatorem wycieczki było Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy – Punkt Informacji Turystycznej, a spacer poprowadził Grzegorz Pabian przewodnik świętokrzyski i pracownik SCK. Następny spacer odbędzie się we wrześniu, a punktem docelowym będzie „Diabelski Kamień” w Radomicach.

Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy

Galeria

GminaGmina Morawica
GminaOrla Góra
GminaRadomice
MiejscowośćMorawica
ŹRÓDŁOGmina Morawica

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy