3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościOrdery za lata małżeństwa. W Piekoszowie świętowano "Złote gody"

Ordery za lata małżeństwa. W Piekoszowie świętowano „Złote gody”

Zobacz

Pary małżeńskie odznaczył orderami przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we wtorek 24 sierpnia wójt Zbigniew Piątek. Były kwiaty, upominki oraz serdeczne życzenia od władz gminy Piekoszów. Uroczystość odbyła się w budynku Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie.

Kolejne pary z gminy Piekoszów świętowało w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Z tej okazji w siedzibie Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie odbyła się uroczystość, podczas której odznaczono jubilatów specjalnym medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Nie zabrakło też listów gratulacyjnych.

Każdej z dostojnych par małżeńskich wójt Zbigniew Piątek wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Piekoszów Barbarą Drogosz osobiście wręczył medale nadane przez Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie” oraz listy gratulacyjne, legitymacje, kwiaty i upominki. Władze gminy gratulowały wszystkim Jubilatom, że wytrwali tak długie lata w miłości, wierności, wzajemnym szacunku i życzliwości wobec siebie. – Szanowni Jubilaci w przysiędze małżeńskiej ślubowaliście, że będziecie ze sobą na dobre i na złe. Gratuluję wam, że z tej próby wyszliście zwycięsko, a nagrodą jest szczęście dzieci, uśmiech wnuków i prawnuków oraz radość, którą możecie dziś dzielić z przyjaciółmi. Dziękuję Wam za to, co zrobiliście dla siebie nawzajem, dla swoich rodzin, ale również dla naszej gminy. Jesteście Państwo wspaniałym przykładem dla młodszego pokolenia. Dziś, zwłaszcza młodzi potrzebują takich przykładów, że można wspólnie na dobre i na złe chwile przeżyć wiele lat. Wszystkim Jubilatom na kolejne lata życzę dużo zdrowia, miłości cierpliwości i kolejnych pięknych rocznic wspólnego życia – mówił wójt Zbigniew Piątek.

Do życzeń i gratulacji przyłączyła się także przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów, Barbara Drogosz. – Złote Gody to jubileusz, za sprawą którego patrzymy na dostojnych Jubilatów z wielkim podziwem i szacunkiem. Gorąco gratuluję i życzę kolejnych lat wspólnego pożycia małżeńskiego, w zdrowiu, szczęściu i radości – życzyła przewodnicząca Barbara Drogosz, składając Jubilatom gratulacje.

A ci, stanowczo twierdzili, że przysięgać powinno się tylko raz. – Nie zawsze w związku jest kolorowo. Są chwile lepsze, ale są i gorsze. Trzeba się jednak wspólnie wspierać dla dobra rodziny – mówili jubilaci, na których twarzach dało zauważyć się łzy wzruszenia. „Złote gody” stały się okazją do wspomnień. Małżonkowie chętnie opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie wielu lat związku małżeńskiego. Chwalili się dziećmi, wnukami i prawnukami, zgodnie podkreślając, że najważniejsza w życiu jest rodzina.

Recepty na udany związek małżeński prostej nikt jednak nie miał. Małżonkowie podkreślali zgodnie, że wzajemny szacunek, tolerancja, wyrozumiałość i zaufanie to fundamentalna podstawa każdego związku. – Nawet jeśli się na siebie gniewaliśmy, to nigdy nie miewaliśmy tak zwanych „cichych dni”. Wszystko zawsze omawialiśmy na bieżąco, bo konstruktywny dialog to podstawa. Trzeba być dla siebie nawzajem wyrozumiałym i cierpliwym – przyznali Państwo Ryszarda i Edward Florczyk. – W związku najważniejsze jest zrozumienie i poszanowanie. Prawdziwa miłość jest najlepszą receptą na udany związek – podkreślali zgodnie Państwo Zofia i Piotr Bąk. – Trzeba mieć ukształtowane charaktery, które godzą się na różnego rodzaju kompromisy, bo życie nie składa się tylko z samych przyjemności. Są też i chwile gorsze, które trzeba umieć wspólnie przetrwać, wzajemnie się przy tym wspierając – radzili Państwo Ewa i Zdzisław Grosiccy.

Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest polskim cywilnym odznaczeniem państwowym, nadawanym przez Prezydenta RP. Medal stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły ze sobą więcej niż 50 lat. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Galeria

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy