3.5 C
Kielce
piątek, 15 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościOdpust na Św. Krzyżu

Odpust na Św. Krzyżu

Zobacz

Michał Godowski starosta kielecki oraz Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach uczestniczyli w niedzielnych uroczystościach odpustowych na Świętym Krzyżu.

W niedzielę, 10 września w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej- Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Potrwają one do przyszłej niedzieli – 17 września.

Głównej sumie odpustowej inaugurującej tegoroczny odpust przewodniczył pasterz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z biskupem koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz ojcowie oblaci na czele z o. Pawłem Zającem OMI – Prowincjałem Polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Podczas homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił o krzyżu jako źródle uzdrawiającej i zbawczej miłości.

– Cześć oddawana krzyżowi przybiera różne formy pobożności prywatnej i publicznej. Pomaga lepiej poznać Chrystusa, który „wydał siebie samego na okup za wszystkich”. Pozwala zrozumieć, że zbawcze dzieło Pana Jezusa posiada charakter ponadczasowy, „ogarniając całą ludzkość, przeszłość, czas obecny i przyszłość”. Ono jest uniwersalne, a zarazem spersonalizowane, skierowanie do każdego z osobna, jak mówił Benedykt XVI. Kult krzyża pomaga zerwać z adorowaniem siebie, które stanowi przyczynę wielu problemów o charakterze osobistym i społecznym – podkreślał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Biskup powiedział, że Chrystus jest źródłem uzdrawiającej, zbawczej miłości.

– To źródło nie zostało zarezerwowane jedynie dla wybranych – mówił podczas homilii. – Każdy ma prawo zbliżyć się do Niego. Podobnie można powiedzieć o sanktuarium na Świętym Krzyżu. Widać je z daleka i jest otwarte dla wszystkich, bez preferencji, które mogłyby zawężać uniwersalny charakter rozbrzmiewającego tu i stąd przesłania – podkreślał hierarcha. – Sam unikam mówienia: nasze diecezjalne sanktuarium, chociaż to prawda. Wiem, że uważają je za swoje ojcowie oblaci, diecezje kielecka i radomska, harcerze i wiele innych osób. Jeśli dołączą nowi – tym lepiej. Bożej łaski wystarczy dla wszystkich, a wspólnota zakonna i kapłani z dekanatu wychodzą naprzeciw wszelakim potrzebom pielgrzymów. Niech jaśnieje tutaj i niech zawsze będzie wywyższany krzyż, aby każdy mógł usłyszeć za cesarzem Konstantynem Wielkim, że w tym znaku odniesie zwycięstwo – wskazywał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Liturgia Mszy świętej została uświetniona śpiewem chóru parafialnego z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła z Waśniowa oraz obecnością Orkiestry Dętej z sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z Kodnia.

Kilka tysięcy pielgrzymów, którzy odwiedzili świętokrzyskie sanktuarium, by w modlitwie dziękować, prosić i przepraszać Pana Boga w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego, mogło także podziwiać papamobile – zrekonstruowany samochód przez Marka Adamczaka z Kielc, którym 1979 roku św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

Galeria

Aktualności

Tomasz Pleban starosta kielecki na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego

  Starosta Tomasz Pleban, uczestniczył w czwartym posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, które odbyło się w Świętokrzyskim Kampusie Głównego...

Polecamy