3.5 C
Kielce
piątek, 25 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościOddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej przy pomniku Świętokrzyskiej Golgoty Wschodu

Oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej przy pomniku Świętokrzyskiej Golgoty Wschodu

Zobacz

W Hucie Szklanej, u podnóża Świętego Krzyża, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku. W wydarzeniu wzięła udział marszałek Renata Janik, członek Zarządu Andrzej Pruś oraz przedstawiciele parlamentu, administracji lokalnej, instytucji kultury, młodzież szkolną oraz Stowarzyszenie “Rodzina Katyńska”. Przy Pomniku Trzech Krzyży Katyńskich, zwanym również Świętokrzyską Golgotą Wschodu, rozbrzmiały słowa pamięci i oddania czci ofiarom jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski – zbrodni katyńskiej.

Uroczystości upamiętniające to okrutne wydarzenie z 1940 roku zgromadziły liczne grono przedstawicieli różnych środowisk. Przypomniano, że o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Katyniu świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 roku za sprawą niemieckich doniesień. Jednakże, na przyznanie się Związku Radzieckiego do tej zbrodni trzeba było czekać niemal pół wieku.

Marszałek Renata Janik w swoim wystąpieniu zaznaczyła: – Łącząc się w bólu i pamięci z Rodzinami Katyńskimi, uczestniczę dziś w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej w Hucie Szklanej. To ważne, byśmy wspólnie pielęgnowali pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę. Ich ofiara niech będzie dla nas drogowskazem w budowaniu przyszłości opartej na prawdzie i sprawiedliwości.

Uroczystości przypomniały, że rozkaz o masowych rozstrzelaniach polskich więźniów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie został wydany 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina. W wyniku tej zbrodni śmierć poniosło ponad 22 tysiące Polaków, w tym ponad 2 tysiące mieszkańców dawnego województwa kieleckiego.

Od ponad dwóch dekad Pomnik Świętokrzyskiej Golgoty Wschodu staje się miejscem corocznych spotkań “Rodziny Katyńskiej”, która zaprasza do wspólnej modlitwy i wspomnień dzieci, młodzież, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych różnych szczebli. Celem tych spotkań jest podtrzymywanie pamięci o tych, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców.

Monumentalny Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich, z napisami Katyń, Charków i Miednoje, wznosi się u podnóża Świętego Krzyża na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w gminie Bieliny. Na cokole pomnika umieszczono tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej w pięciu językach. Ten symbol pamięci został odsłonięty w 1999 roku z inicjatywy nieżyjącego już kapelana rodzin katyńskich, księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego. Jego budowa była możliwa dzięki ofiarności leśników z całej Polski, a inwestorem była Fundacja “Golgota Wschodu”. Opiekę nad tym ważnym miejscem pamięci sprawuje Stowarzyszenie “Rodzina Katyńska”.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. radna Sejmiku Małgorzata Krzywda, radny Sejmiku oraz przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Kazimierz Mądzik, senator Krzysztof Słoń, wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Magdalena Fogiel-Litwinek.

Galeria

Aktualności

SPOTKANIE PRZEDSIĘBIORCÓW POD PATRONATEM MIASTA I GMINY MORAWICA

Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców oraz osoby planujące założenie działalności gospodarczej na wyjątkowe spotkanie biznesowe, które odbędzie się 28 kwietnia 2025...

Polecamy