3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościOddali hołd poległym w II wojnie światowej

Oddali hołd poległym w II wojnie światowej

Zobacz

Na Cmentarzu Wojska Polskiego, przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r. w Kielcach odbyły się dziś uroczyste obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałek Renta Janik i wicemarszałek Marek Bogusławski, którzy upamiętnili poległych obrońców Ojczyzny.


– 1939 roku, 84 lata temu, 1 września salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. Był to piątek, słońce jeszcze nie wzeszło, wybiła godzina 4.47, gdy III Rzesza w porozumieniu z ZSRR dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości naszej granicy – wspominał zapisy historii wicemarszałek Marek Bogusławski. – Rozpoczęła się największa tragedia wojenna w historii naszej Ojczyzny i regionu świętokrzyskiego. W wojnie uczestniczyło na całym świecie 1 mld 700 mln ludzi, w tym 110 mln żołnierzy z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi – dodał wicemarszałek.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przy współpracy ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Miasta Kielce, Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wzięli udział m.in: wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przedstawiciele samorządu powiatu kieleckiego i miasta Kielce, komendanci wojewódzcy i miejscy świętokrzyskiej policji, straży pożarnej, świętokrzyskiej brygady wojsk obrony terytorialnej, przedstawiciele organizacji kombatanckich i osób represjonowanych, szkół, organizacji młodzieżowych, kielczanie.

– II wojna światowa była najstraszliwszą w nowożytnej historii świata pożogą. Pamiętajmy o historii i zróbmy wszystko, by wyciągać z niej właściwe wnioski – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Uroczystość rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi państwowej i wysłuchanie hymnu. Ku czci poległych żołnierzy odbył się apel pamięci, oddano także salwę honorową. Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu złożono wieńce i zapalono znicze.  O oprawę muzyczną zadbała Marszałkowska Orkiestra Dęta Województwa Świętokrzyskiego.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy