– Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem miłości do Ojczyzny – podkreślał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, podczas obchodów 74. rocznicy tragicznych wydarzeń z 2 czerwca 1944 roku, kiedy to Chęciny zostały spacyfikowane przez Niemców. Życie straciło wtedy 42 mieszkańców, a dla uczczenia pamięci pomordowanych, plac główny w Chęcinach nazwano Placem 2-go Czerwca.
2 czerwca 1944 to wyjątkowo smutna i tragiczna data w historii Chęcin. 74 lata temu, dokładnie 31 maja 1944 roku, została zorganizowana zasadzka na samochody funkcjonariuszy niemieckich organów bezpieczeństwa. Operacja się powiodła. Kilka dni później, 2 czerwca 1944 roku, w odwecie, hitlerowcy przeprowadzili akcję represyjną na miejscowej ludności. Wszystkich pod przymusem zgromadzono na rynku. Niemcy wyczytali wśród zebranych kilkudziesięciu mężczyzn. Najpierw długie godziny leżeli twarzą w dół na chęcińskim bruku, a później wywieziono ich ciężarówkami. 42 mężów i ojców nigdy nie wróciło do swoich rodzin. – Stracili życie w imię naszej wolności – podkreślali uczniowie szkół w swoim poruszającym wystąpieniu tuż przed uroczystą mszą świętą. – Dziś mija 74 lata od tamtych tragicznych wydarzeń. Jak co roku, oddajemy hołd pomordowanym 2 czerwca 1944 roku mieszkańcom naszej małej ojczyzny. To oni przelali krew za wolność przyszłych pokoleń. Uroczystości rocznicowe to lekcja dedykowana młodym pokoleniom. Jak mówił marszałek Józef Piłsudski „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Wszyscy wiemy, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach, ale też szacunek i pielęgnowanie pokoju – zaznaczył Burmistrz, Robert Jaworski. – Pomnik to tylko martwy kamień, który z czasem porośnie mchem zapomnienia, jeśli nie stoi za nim pamięć. Dlatego też naszą rolą jest budowanie pomników w pamięci i przypominanie o tamtych wydarzeniach, jakie rozegrały się na chęcińskim rynku, o tamtych ofiarach niemieckiego represjonizmu. Jesteśmy tu po to, aby o historii tej ziemi nie zapomnieli młodzi ludzie. Dzięki kultywowaniu i przekazywaniu historii kolejnemu pokoleniu dbamy o naszą tożsamość – dodał Burmistrz, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.
W dowód patriotyzmu, szacunku do naszej historii i do tych, którzy 2 czerwca 1944 roku przelali krew za wolność naszej Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. Św. Bartłomieja w Chęcinach spotkały się władze Gminy i Miasta Chęciny, rodziny ofiar pomordowanych, poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i BWP, żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół, sołtysi, pracownicy Urzędu, młodzież, zaproszeni goście, a także mieszkańcy gminy Chęciny, aby uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. – 74 lata temu w Chęcinach był wielki piątek, chociaż nie był to wielki post. Nasi rodacy za wolność pokoleń oddali najcenniejszy dar, jakim jest życie. Eucharystia jest najlepszym dowodem wiary i patriotyzmu – zaznaczył ksiądz dziekan Jan Kukowski, proboszcz parafii p.w. Św. Bartłomieja w Chęcinach, który podczas homilii przypomniał o tym, że powinniśmy być ludźmi prawego sumienia, bo to od nas zależy los i przyszłość pokoleń, a wydarzenia z 1944 roku powinny być lekcją ofiarnej miłości i patriotyzmu.
Jak podkreślał senator Krzysztof Słoń, budowanie naszej przyszłości powinno się opierać na fundamentach przeszłości. – Słowa uczą, ale przykłady utwierdzają. Tragiczna historia Chęcin stanowi wzorzec wychowania dla młodego pokolenia. Te wzorce dzisiaj pokazuje chęciński samorząd, kultywując pamięć o bohaterach, którzy przelali krew za naszą wolność. Niech rozwój ziemi chęcińskiej będzie dalej oparty na tak mocnych fundamentach – mówił senator Krzysztof Słoń, zwracając uwagę na rolę państwa w wychowaniu młodego pokolenia, które powinno wzrastać w przekonaniu, że należy do narodu nie dającego się zastraszyć.
Na zakończenie mszy świętej odczytano listę pomordowanych w czasie II wojny światowej, którzy zginęli na Placu 2-go Czerwca w Chęcinach. Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski podziękował przybyłym kombatantom, bohaterom II wojny światowej, za to, że swoją obecnością dają świadectwo tamtych dni. Podziękowania popłynęły także do księdza proboszcza Jana Kukowskiego i ojca Janusza Łazarczyka, gwardiana Klasztoru Ojców Franciszkanów w Chęcinach, a także do wszystkich, którzy tego dnia przybyli, aby wspólnie oddać hołd i uczcić pamięć pomordowanych na ołtarzu naszej wolności.
Po mszy świętej udano się na Plac 2 Czerwca w Chęcinach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod upamiętniającą tragiczne wydarzenia tablicą pamiątkową usytuowaną przed chęcińskim magistratem. Ulewny deszcz nie przeszkodził w złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy również pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, znajdującym się przy Skwerze Ojca Czesława Domańskiego. Wartę honorową przy pomnikach pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Agnieszka Olech