Na Murze Pamięci Ofiar Wojen w Brzezinach widnieją 32 nazwiska pomordowanych i zaginionych w walkach i obozach koncentracyjnych. – Postanowiliśmy w ten sposób ocalić od zapomnienia tych, którzy oddali za naszą wolność życie, a a także tych, którzy zaginęli w czasie wojny. Wszyscy pochodzili z terenu miejscowości Brzeziny – mówi Damian Zegadło ze Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, z inicjatywy którego na brzezińskim cmentarzu w 2016 roku powstał Mur Pamięci Ofiar Wojen.
Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy i tym samym oddaniu hołdu bohaterom rozpoczęło się radosne Pieśniobranie. – Zaangażowali się wszyscy. W Pieśniobraniu udział biorą zespoły folklorystyczne, strażacy, członkowie stowarzyszeń, społeczność szkolna i mieszkańcy. Wszyscy chętnie zgłaszali się do nas sami. To była piękna oddolna inicjatywa, z której szczególnie cieszymy się w kontekście pięknego jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy Brzezin dziś z radością wyrażają swój patriotyzm – podkreślał sołtys Brzezin, Ryszard Znój, inicjator wydarzenia.
Piękne patriotyczne pieśni zabrzmiały pod sceną na placu kościelnym w Brzezinach podczas odbywającego się tam Pieśniobrania. Chętnych do wspólnego świętowania nie zabrakło. Ponad sto osób wspólnie śpiewało takie pieśni jak: „Ułani, ułani”, „Wojenko, wojenko”, czy „O mój rozmarynie”. Ze znajomością słów nie było problemu, ponieważ wszyscy uczestnicy „Pieśniobrania” otrzymali śpiewniki.
Beata Łabęcka, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach zaznaczyła, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli było niezwykle ważnym wydarzeniem, a Pieśniobranie pozwala w miły sposób przypomnieć sobie o naszych bohaterach tamtych dni.
Podczas radosnego śpiewania pieśni patriotycznych członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola częstowali uczestników wydarzenia gorącą herbatą z imbirem. Trzeba przyznać, że nie tylko herbata rozgrzała śpiewających, ale i wspaniałe występy artystów. Na zakończenie odbyła się uroczysta msza święta w intencji wolnej i niepodległej Polski.
Agnieszka Olech