3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościOdchudzanie psa – czy warto i jak to zrobić?

Odchudzanie psa – czy warto i jak to zrobić?

Zobacz

Wielu psim opiekunom trudno oprzeć się błagalnym spojrzeniom swoich podopiecznych proszącym o choćby małą przekąskę. Niestety nadwaga u psów staje się coraz częstszym problemem. Otyły pies jest narażony na wiele chorób, które mogą znacząco skrócić jego życie. Z nadprogramowymi kilogramami u psa trzeba więc walczyć. Po czym poznać, że pies ma nadwagę? Jak przeprowadzić odchudzanie psa zdrowo i komfortowo dla pupila?

Czynnik ludzki jako przyczyna problemów z nadwagą u psa

Do rozwoju nadwagi dochodzi w wyniku nadmiernej podaży energii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego. Organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczanej mu z pożywieniem energii, dlatego jest ona magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. W rzeczywistości nadmierna masa ciała u psów najczęściej jest więc skutkiem niewłaściwej diety. Szacuje się, że aż w 95% przypadków odpowiadają za nią błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów czworonogów. Serwowanie zwierzakowi kalorycznych przekąsek czy produktów z własnego stołu może w krótkim czasie doprowadzić do zwiększenia masy ciała psa. Na nadwagę szczególnie narażone są zwierzaki karmione ad libitum (z wolnym dostępem do pożywienia), które często nie potrafią poskromić swojego apetytu.

Nadwaga chorobowa – kiedy pies ma nadwagę?

Oprócz czynników żywieniowych na wagę psa mogą wpływać również uwarunkowania wewnętrzne. Ze względu na predyspozycje genetyczne tendencję do nadwagi wykazują niektóre rasy m.in. labrador retrievery, cocker spaniele, jamniki. Często przybierają na wadze również psy po zabiegu kastracji, których metabolizm ulega spowolnieniu. Nadwaga może mieć ponadto związek z niektórymi chorobami np. nadczynnością kory nadnerczy, niedoczynnością tarczycy.

Warto wiedzieć, że nie każdy dodatkowy kilogram u psa jest powodem do niepokoju. Za nadwagę uznaje się wzrost masy ciała psa o ponad 10% w stosunku do wagi wzorcowej. Za otyłego psa uważa się natomiast zwierzaka, którego waga o ponad 20% przekracza normalną.

Jak ocenić nadwagę u psa, jaką dietę i jakie ćwiczenia zastosować?

W ocenie masy ciała psa bardzo przydatna jest skala BCS. Pozwala ona ocenić stopień nadwagi na podstawie oględzin ciała psa. Należy ponadto stale kontrolować wagę psa, by określić tempo przybierania na wadze.

Jak odchudzić psa? Pies z nadwagą wymaga odpowiedniej diety odchudzającej, która umożliwi stopniową redukcję masy ciała. Kaloryczność psich posiłków należy w ciągu kilku tygodni zredukować o 20-40%. Dodatkowo warto zadbać o wydłużenie czasu psich posiłków i zapewnienie zwierzakowi długiego uczucia sytości. Przydadzą się więc przekąski wymagające długiego żucia oraz miski spowalniające jedzenie.

W procesie odchudzania psa ważną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna. Każdego dnia zwierzak powinien mieć zapewnione przynajmniej 60 minut ćwiczeń. W ramach treningu odchudzającego sprawdzi się m.in. pływanie, bieganie i aportowanie.

Warto pamiętać, że odchudzanie psa to długi proces, który może trwać wiele miesięcy. Należy więc być konsekwentnym, a na pewno z czasem zwierzakowi uda się odzyskać prawidłową masę ciała.

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy