Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach wziął udział w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu odbudowanego kopca księcia Adama Jerzego Czartoryskiego na Świętym Krzyżu.
Uroczystości rozpoczęły się w samo południe od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w asyście Orkiestry Wojskowej pod odbudowany kopiec. Tu nastąpiło jego poświęcenie i złożenie wieńców.
Poseł RP Andrzej Kryj odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Obecni byli parlamentarzyści, wicewojewoda Rafał Nowak, przedstawiciele władz samorządowych – wójt Bielin Sławomir Kopacz i burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior wraz z przewodniczącymi Rad Gmin, służby mundurowe, leśnicy. Powiat kielecki reprezentował członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk.
– Społeczeństwo miejscowości w dowód wdzięczności za postawę Księcia Adama Czartoryskiego usypało kopiec i postawiło na nim krzyż – symbol cierpienia. Kopiec łączy dwa powstania: listopadowe, gdy książę musiał opuścić nasz kraj i styczniowe, gdy za granicą umarł. Kopiec zniszczyli Rosjanie, ale dzięki dobrym ludziom i dobrej współpracy stowarzyszeń oraz samorządów i rządu, naprawiono to, co zniszczył car. Widać, że zgoda Polaków buduje i chwała wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia tamtych wydarzeń – mówił Stefan Bąk.
Odbudowany kopiec ma ok. 3 metrów wysokości. Na jego szczycie stanął żeliwny krzyż z rozetą u podstawy. Odsłonięcie kopca nastąpiło dokładnie 160 lat po jego pierwotnym usypaniu. Upamiętnia on wystąpienia patriotyczno-religijne społeczeństwa polskiego wobec rosyjskiego zaborcy. Dokładnie 14 września 1861 roku został uroczyście poświęcony.
Uroczystości zakończył koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia. Kopiec księcia, który został odbudowany z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajduje się na zakończeniu Drogi Królewskiej, przy wejściu na Święty Krzyż.