3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościOd września 2020 duże zmiany w prawie budowlanym

Od września 2020 duże zmiany w prawie budowlanym

Zobacz

Ważna informacja dla mieszkańców powiatu kieleckiego: od 19 września 2020 wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

W zamyśle ustawodawcy nowe przepisy mają usprawnić i przyspieszyć procedurę administracyjną poprzedzającą uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wprowadzają nowy katalog obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z tego obowiązku.

Jedną z kluczowych zmian z punktu widzenia inwestora jest zmiana definicji obszaru oddziaływania projektowanego obiektu. – Nowa definicja zawęzi bowiem krąg stron postępowania mogących wnosić ewentualne uwagi przed wydaniem pozwolenia na budowę, co wpłynie również na szybkość postępowania administracyjnego – mówi członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana. I dodaje, że nowa ustawa to duży ukłon w kierunku osób rozpoczynających procedury.

– Ustawa została również od nowa zredagowana i do minimum zmniejszono liczbę artykułów odsyłających do innych przepisów tej samej ustawy. Znacznie poprawiło to przejrzystość przepisów, które dzięki temu stały się bardziej zrozumiałe, zwłaszcza dla osób sporadycznie korzystających z ustawy. Dotyczy to przede wszystkim art. 29 ustawy, określającego katalog obiektów oraz robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

W katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych, których budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, a wymaga jedynie zgłoszenia, pojawiły się:

– roboty budowalne związane z instalowaniem wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych,

– stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześc.

W katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych, których budowa nie wymaga zgłoszenia, pojawiły się:

– naziemne zbiorniki, będące obiektami budowlanymi służącymi do przechowywania paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, o pojemności do 5 m sześc.,

– przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy do 35 m kw.,

– stawy i zbiorniki wodne o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m kw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położone w całości na gruntach rolnych.

Poważne zmiany dotyczą zakresu i formy projektu budowlanego, który w nowej formie będzie składał się z trzech części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego.

– Inwestor będzie zobowiązany przedłożyć do wniosku o pozwolenie na budowę tylko dwa pierwsze. Projekt techniczny nie będzie zatem zatwierdzany w drodze decyzji – wyjaśnia Mariusz Ściana. – Inwestor będzie zobowiązany do przedłożenia tylko 3 egzemplarzy projektu, a nie jak dotychczas 4 egzemplarzy.

Przepisy przejściowe wprowadzone w/w ustawą pozwalają jednak na wykorzystanie dokumentacji projektowej w dotychczasowym kształcie jeszcze przez rok.

Ustawa wprowadza również możliwość przeprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej obiektu budowlanego.

Zgodnie z dodanym art. 49f, w przypadku stwierdzenia budowy obiektu budowlanego lub jego części:

1) bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo

2) bez wymaganego zgłoszenia, albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia

–jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, organ nadzoru budowlanego wszczyna uproszczone postępowanie legalizacyjne. Uproszczone postępowanie legalizacyjne nie wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty legalizacyjnej.

 

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy