3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościOd najmłodszych lat stawiają na ekologię

Od najmłodszych lat stawiają na ekologię

Zobacz

 

98 prac o tematyce ekologicznej i prawie 84 tony odpadów to efekt 3 konkursów przeprowadzonych w minionym roku szkolnym w ramach XV edycji programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego „Dla Ziemi, dla siebie”. Biorący w nich udział uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem tematyką ekologiczną i chętnie włączyli się w akcje związane z ochroną środowiska.

W ramach konkursu „Mały ekolog to ja” uczniowie z 26 placówek oświatowych przygotowali 54 prace. 18 prac napłynęło z oddziałów przedszkolnych i „zerówek” oraz 36 prac z klas I-III szkół podstawowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs „Eko-dekoracja”. Starsi uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum, a także szkół ponadpodstawowych oraz powiatowych młodzieżowych ośrodków wychowawczych przygotowali 44 prace, wykonane z surowców wtórnych lub materiałów naturalnych.

W ramach trzeciego konkursu: „Segreguj razem z nami – butelki typu PET oraz papier”, uczniowie ze szkół podstawowych zebrali łącznie prawie 84 tony odpadów, w tym ponad 81 ton papieru i ponad 2 tony butelek typu PET. W kategorii grupowej tego konkursu najlepszy okazał się Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni w gminie Piekoszów, z wynikiem ponad 22 ton odpadów. W kategorii indywidualnej zwyciężyła uczennica z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedzynie. Udało jej się zebrać ponad 6 022 kg śmieci, w tym 6 010 kg makulatury i 12 kg butelek typu PET.

– Bardzo cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie uczniów akcjami związanymi z ochroną środowiska. To ważne, by postawy proekologiczne budować już od najmłodszych lat. Dzieci wracają do domów z takich zajęć i przekazują zdobytą wiedzę rodzicom, dziadkom, znajomym. Dzięki temu zwiększa się świadomość społeczna, dotycząca ochrony przed zanieczyszczeniami – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Łącznie w XV edycji programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego „Dla Ziemi, dla siebie” uczestniczyło 2270 osób. Jego koszt wyniósł blisko 27 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewało na prawie 18 tysięcy złotych, a pozostałe niespełna 9 tysięcy złotych pochodziło z budżetu powiatu kieleckiego.

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy