3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaOd 20 czerwca można się starać o dofinansowanie na bioasekurację

Od 20 czerwca można się starać o dofinansowanie na bioasekurację

Zobacz

 O refundację do 50 proc. wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją mogą się ubiegać od 20 czerwca 2022 r. hodowcy trzody chlewnej. Wnioski o taką pomoc przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ramach działań bioasekuracyjnych rolnicy zajmujący się produkcją trzody chlewnej mogą ubiegać się o refundację kosztów:

  • zakupu mat dezynfekcyjnych;
  • zakupu sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
  • zakupu odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
  • zabezpieczenia budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych;
  • przebudowy lub remontu pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w przypadku gospodarstw, w których utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.

Wsparcie udzielane jest w formule pomocy de minimis w rolnictwie.

Do wniosku o udzielenie pomocy rolnik zobowiązany jest dołączyć:

  • faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym;
  • oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach dotyczących postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Nabór wniosków trwa od 20 czerwca do 22 lipca 2022 r. Dokumenty można składać w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Będzie można to zrobić osobiście, poprzez platformę ePUAP lub nadać przesyłką pocztową.

To kolejny nabór wniosków dotyczący refundacji wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Pierwszy raz pomoc na takich warunkach ARiMR uruchomiła w 2018 roku. Od tego czasu przeprowadzono 2 nabory.  Wnioski o dofinansowanie złożyło blisko 13,3 tys. rolników, którym Agencja wypłaciła z tego tytułu ponad 72,3 mln zł.

Źródło: ARiMR

Aktualności

Polecamy