2 czerwca, w 79. rocznicę pacyfikacji Chęcin, w hali „Pod Basztami” Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach odbyło się seminarium naukowe dla młodzieży poświęcone pamięci lokalnych bohaterów. Wydarzenie to jest częścią projektu dofinansowanego ze środków biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Niepodległa” pn. „Pamięci Bohaterom Chęciny 2023”.
W wyjątkowej lekcji historii wzięli udział uczniowie z klas szóstych i siódmych z terenu Gminy i Miasta Chęciny. Specjalnie na tę okoliczność reprezentanci poszczególnych szkół przedstawili prezentacje multimedialne przybliżające sylwetki wybranych lokalnych bohaterów z lat od 1939 roku aż do czasów współczesnych. Podczas wydarzenia był obecny także burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który zapowiedział, że przygotowane przez młodzież materiały posłużą do przygotowania swoistego przewodnika historycznego. Publikacja zostanie opracowana przez historyka, dr Grażynę Barwinek.
– 2 czerwca to szczególna data dla naszej lokalnej społeczności, ponieważ 79 lat temu, właśnie 2 czerwca 1944 roku miała miejsce dokonana przez Niemców pacyfikacja Chęcin. To czas refleksji i zadumy. Zależało nam, aby te cenne informacje, nad którymi pracowali nasi uczniowie nie zostały schowane do szuflady i nie odeszły w niepamięć. Pamięć o lokalnych bohaterach jest niezwykle ważna dla edukacji i świadomości historycznej społeczeństwa. Poznanie ich historii i dokonań pozwala lepiej zrozumieć przeszłość, kształtować perspektywę na teraźniejszość i budować lepszą przyszłość. Dlatego też to właśnie młodzieży z Gminy Chęciny powierzyliśmy zadanie odnalezienia naszych lokalnych bohaterów i przekazania tej wiedzy dalej. Opowieści o lokalnych bohaterach mogą inspirować i motywować innych, jak przyczynić się do dobra społeczeństwa. Dziękuję także wszystkim prelegentom dzisiejszego seminarium za obecność i chęć rozbudzania patriotyzmu w młodym pokoleniu – mówił burmistrz Robert Jaworski.
Podczas wydarzenia miał miejsce także wykład przedstawiciela Archiwum Państwowego w Kielcach – Konrada Maja pt. „Druga Wojna Światowa w zbiorach Archiwum Państwowego w Kielcach”. Na uczestników czekał także pokaz filmu „Wilk” o Zbigniewie Kruszelnickim ps. Wilk, który dowodził oddziałem walczącym na świętokrzyskiej ziemi. Pomimo młodego wieku zasłużył się w walce z okupantem i pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika, a także został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Omówienia filmu dokonał reżyser filmu – Dionizy Krawczyński, który przybył wraz z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”. Młodzież zapoznała się także z elementami strojów, uzbrojenia, czy technikami walki z wrogiem.
Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu pn. „Pamięci Bohaterom Chęciny 2023” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski.