W gminie Sitkówka-Nowiny upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach odbyła się uroczysta msza święta oraz zaprezentowano program artystyczny.
Aby ocalić od zapomnienia pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, władze i mieszkańcy gminy Sitkówka-Nowiny włączyli się do obchodzonych w tym dniu na terenie całego kraju uroczystości.
Rozpoczęto od programu artystycznego. Chór „Nowina” pod dyrekcją Krzysztofa Jończyka wykonał znane wszystkim pieśni patriotyczne: „Marsz Polonia”, „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko”, a także „Ocalić od zapomnienia”, której tekst został napisany przez jedną z chórzystek – Barbarę Nowicką. Chór uczestniczył również we mszy św., odśpiewując w czasie jej trwania m.in. „Rotę”.
Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach pod opieką Justyny Wielgus zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Dzieci opowiedziały gawędę o historii Polski od czasów średniowiecznych po czasy współczesne oraz zadeklamowały wiersze patriotyczne, przypominając m.in. historię Danuty Siedzikówny „Inki”, która bohatersko zginęła za Ojczyznę.
We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Sitkówka-Nowiny. W kościele zgromadzi się również uczniowie i kadra nauczycielska, mieszkańcy gminy oraz jej władze reprezentowane przez wójta Sebastiana Nowaczkiewicza oraz jego zastępcę Łukasza Barwinka. Msza święta została odprawiona przez księdza proboszcza Józefa Kubiczę. – Ci, którzy zostali skazani na zapomnienie, są teraz bohaterami (…) przyszedł dla nich czas chwały, naszej pamięci i wdzięczności – mówił podczas kazania ksiądz Józef Kubicza. – Historia naszego kraju jest niejednoznaczna, ale warto ją poznawać – podkreślał wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz, zachęcając obecnych na uroczystości uczniów do zgłębiania historii Polski i przekonując, że warto być patriotą, bez względu na czasy, w jakich żyjemy.
Po zakończeniu mszy świętej delegacje szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy AK na cmentarzu w Nowinach. Wieńce złożono również pod symboliczną mogiłą rozstrzelanych w Zgórsku partyzantów Armii Krajowej oraz organizacji Wolność i Niezawisłość.
Żołnierze Wyklęci to żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia działający po zakończeniu II wojny światowej. Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporzadkowaniu ZSRR, dążąc do uniezależnienia kraju na arenie międzynarodowej. Od 2011 r. 1 marca obchodzone jest ich święto – Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Marta Herbergier