3.5 C
Kielce
czwartek, 22 maja, 2025
Strona głównaAktualnościObradowały komisje Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Obradowały komisje Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Zobacz

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach pod przewodnictwem radnego Grzegorza Cepila  odbyło się dzisiaj posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Również dzisiaj obradowała Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny, której przewodniczył radny Kazimierz Mądzik. Radni obu komisji zaakceptowali m.in. sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi za 2024 rok oraz  informację Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o stanie sanitarnym województwa świętokrzyskiego w minionym roku. W obradach komisji uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Województwa Świętokrzyskiego: wicemarszałek Grzegorz Socha oraz członkowie Zarządu – Anita Koniusz i Andrzej Pruś. Posiedzenia komisji problemowych poprzedzają zwołaną na 27 maja, w Dniu Samorządu Terytorialnego, sesję plenarną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.  

Obradującej dzisiaj w urzędzie marszałkowskim Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przewodniczył radny Grzegorz Cepil. W posiedzeniu komisji uczestniczyli także: wicemarszałek Grzegorz Socha oraz członkowie Zarządu Województwa – Anita Koniusz i Andrzej Pruś.

Radni – członkowie komisji wyrazili pozytywną opinię do projektu uchwały dotyczącej przyjęcia dokumentu pod nazwą „Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi za 2024 rok”.

Podczas dzisiejszego posiedzenia członkowie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zapoznali się także z informacją z realizacji „Aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych.”

Aktualizacja została sporządzona w myśl ustawy Prawo ochrony środowiska, ze względu na utrzymujące się przekroczenie poziomów dopuszczalnych i docelowych substancji w powietrzu wskazanych w „Programie ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych”.

Celem tworzenia programów ochrony powietrza jest poprawa jakości powietrza i dotrzymanie norm jakości powietrza określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska na obszarach, gdzie występują przekroczenia. Integralną częścią POP jest Plan Działań Krótkoterminowych, wdrażany w sytuacjach wystąpienia ryzyka przekroczenia lub rzeczywistego poziomów dopuszczalnych norm zanieczyszczeń w danym roku kalendarzowym.

Najbliższą, zaplanowaną na 27 maja, sesję plenarną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego poprzedziło także dzisiejsze posiedzenie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny, której obradami kierował przewodniczący komisji Kazimierz Mądzik.  W spotkaniu uczestniczyli też dyrektorzy wojewódzkich szpitali i zakładów opieki zdrowotnej podległych samorządowi województwa, co związane było z przyjmowanym dzisiaj przez Komisję Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny  sprawozdania z wykonania planów finansowych za 2024 rok sporządzonych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Podczas posiedzenia członkowie komisji wyrazili pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie przyjęcia Sprawozdania z realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi za 2024 rok. Radni zapoznali się także z przedstawioną im „Informacją Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o stanie sanitarnym województwa świętokrzyskiego w 2024 roku”.

Raport ten przedstawia pełny obraz stanu sanitarnego województwa świętokrzyskiego, poprzedzony monitorowaniem zagrożeń epidemiologicznych, chemicznych i środowiskowych, którymi zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Zawiera on szczegółowe oceny, wyniki, zestawienia statystyczne dotyczące poszczególnych obszarów życia publicznego, w tym warunków zdrowotnych żywności i żywienia, higieny pracy, chorób zakaźnych i zawodowych, jak również kwestie bezpieczeństwa sanitarnego podmiotów leczniczych, nauki i wychowania oraz wypoczynku.

Analizując sytuację epidemiologiczną monitorowanych chorób zakaźnych w woj. świętokrzyskim w 2024 r., w opinii Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, na szczególną uwagę zasługują:

− liczne zgłoszenia przypadków krztuśca, tj. –  przed epidemią COVID-19 liczba stwierdzonych zachorowań na krztusiec wynosiła zaledwie 27 przypadków (dane za w 2019 r.)

− utrzymująca się kolejny rok, duża liczba zgłoszonych przypadków płonicy (szkarlatyny) – 1 281 zachorowań

− utrzymująca się kolejny rok, stosunkowo duża liczba przypadków choroby wywołanej przez Streptococcus pneumoniae inwazyjnej (105 przypadków w 2024 r., 89 przypadków w 2023 r., 43 przypadki w 2019 r., 36 przypadków w 2018 r.),

− 7 zarejestrowanych przypadków leginelozy (w tym 6 przypadków choroby legionistów),

− 2 zarejestrowane przypadki włośnicy,

− wzrost liczby rodziców/opiekunów prawnych, którzy nie poddawali dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym, pomimo braku przeciwwskazań lekarskich.

Radni Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny wysłuchali też informacji o prowadzonym przez samorząd województwa projekcie „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II”, którą przedstawił dyrektor Departamentu IT urzędu marszałkowskiego Sławomir Leśniewski.

„Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II” to projekt partnerski, stanowiący kontynuację działań w obszarze e-zdrowie zapoczątkowanych w ramach programu RPOWŚ 2014-2020. Projekt InPlaMed-II został zaplanowany do realizacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 (FEŚ 2021-2027), z działania „Cyfryzacja w sektorze usług publicznych”.

Zaprezentowany radnym projekt zakłada objęcie zasięgiem 23 podmioty lecznicze, w tym 9 wojewódzkich i 14 powiatowych. W listopadzie 2023 r. zostało podpisane Porozumienie o partnerstwie, na mocy którego Liderem Projektu zostało ustanowione Województwo Świętokrzyskie. Urząd Marszałkowski realizuje zadania Lidera Projektu poprzez Departament IT odpowiedzialny kompleksowo za jego realizację, tj.: przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej i złożenia do Instytucji Zarządzającej, wdrożenie zaplanowanych działań w projekcie oraz monitorowanie projektu w okresie trwałości.

Całkowita wysokość kosztów kwalifikowalnych projektu została określona na kwotę powyżej 110 mln zł, w tym 85% stanowi dofinansowanie ze środków UE. Ze względu na strategiczny charakter, projekt został włączony do Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego jako przedsięwzięcie priorytetowe.

Na obecnym etapie projekt jest przygotowywany do złożenia Wniosku o dofinansowanie w odpowiedzi na ogłoszenie przez Instytucję Zarządzającą FEŚ 2021-2027 naboru w trybie niekonkurencyjnym, który prowadzony jest od 1 kwietnia 2025, a zakończy się wkrótce, bo 1 czerwca br.

 

Galeria

Aktualności

Jak dobrać idealne półki do lodówki Amica?

Półki w lodówce odgrywają większą rolę, niż mogłoby się wydawać – to one odpowiadają za wygodę użytkowania, porządek i...

Polecamy