3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościObradowały komisje Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Obradowały komisje Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Zobacz

W pracach komisji Budżetu i Finansów, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą uczestniczyli: Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Jońca i Tomasz Jamka, członkowie Zarządu Województwa.

Radni Komisji Budżetu i Finansów pod przewodnictwem Magdaleny Zieleń pozytywnie zaopiniowali:

  •  projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2022 – 2040
  • projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2022 rok
  • projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XLVIII/687/18 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 17 września 2018 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej
  • projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości położonych w gminie Wiślica, pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Gminą Wiślica
  • projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie, w drodze darowizny, przez Województwo Świętokrzyskie na rzecz Gminy Sandomierz prawa własności nieruchomości położonej w Sandomierzu, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków, w obrębie Sandomierz Mokoszyn.

Projekty uchwał dotyczące budżetu województwa i nieruchomości omawiali: Maria Fidzińska-Dziurzyńska, skarbnik województwa i Rafał Kosiński, dyrektor Departamentu Nieruchomości, Geodezji i Planowania Przestrzennego.
Burmistrz Miasta i Gminy Wiślica wystąpił o dokonanie zamiany nieruchomości stanowiących własność Gminy Wiślica, położonych w gminie Wiślica na nieruchomości stanowiące własność Województwa Świętokrzyskiego, położone w gminie Wiślica, w obrębie Gorysławic i Wiślicy, W uzasadnieniu wniosku wskazano, że Gmina Wiślica planuje odtworzyć bramy wjazdowe „Buską” i „Krakowską” z lat 60-tych XIV wieku, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla lokalizacji których najlepszym miejscem byłyby wspomniane działki. Ponadto stwierdzono, że realizowana jest także budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej Nr 776 od miejscowości Koniecmosty do Wiślicy, w ramach projektu pn. „Zwiększenie edukacji ekologicznej oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania turystyki na obszary cenne przyrodniczo na terenie Powiatu Kazimierskiego i Powiatu Buskiego”, której poprowadzenie byłoby zasadne między innymi przez działkę nr 490/3 w sąsiedztwie istniejącej drogi gminnej, bezpośrednio do miejsca obsługi rowerzystów, bez konieczności wjeżdżania w teren zurbanizowany.
Z kolei, na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Wiślica, wpisanych do rejestru zabytków, Muzeum Narodowe w Kielcach realizuje inwestycję pn. „Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego”. Działka nr 1210 zabudowana jest pawilonem archeologicznym i znajduje się w użytkowaniu wieczystym Muzeum Narodowego w Kielcach.
W obradach komisji uczestniczyli radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego: Piotr Kot z Nowin i Wiktoria Faliszewska z Opatowa.

Z obrad Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Radni pod przewodnictwem radnego Artura Konarskiego pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIX/507/09 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 3 sierpnia 2009 r. w sprawie utworzenia wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej Zespołu Świętokrzyskich
i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach i nadania jej statutu. Projekt uchwały przedstawił Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.
Komisja przyjęła również informację na temat funkcjonowania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, którą przedstawił Witold Bruzda, świętokrzyski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Do zadań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach należą m.in.:

  •  przeprowadzanie kontroli planowych i pozaplanowych
  • diagnostyka dzikich wysypisk
  • kontrolowanie oczyszczalni ścieków
  • kontrola podmiotów prowadzących produkcję rolną, które przechowują nawozy naturalne i sztuczne
  • kontrola w zakresie nielegalnego zbierania i przetwarzania odpadów
  • zwalczanie przestępczości środowiskowej, w tym nielegalnego demontażu pojazdów

Inspektorat posiada do dyspozycji 6 dronów i przeprowadza kontrole nocne oraz w weekendy.

Z obrad Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą

Radni pod przewodnictwem radnego Grzegorza Banasia pozytywnie zaopiniowali:

  •  projekt uchwały w sprawie projektu uchwały wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości położonych w gminie Wiślica, pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Gminą Wiślica.
  • projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie, w drodze darowizny, przez Województwo Świętokrzyskie na rzecz Gminy Sandomierz prawa własności nieruchomości położonej w Sandomierzu.

Województwo Świętokrzyskie jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości położonej w Sandomierzu, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków, w obrębie Sandomierz Mokoszyn, znajdującej się w użytkowaniu wieczystym Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Mokoszyn” wraz z terenami przyległymi w Sandomierzu, zatwierdzonego uchwałą Nr XXXII/302/2005 Rady Miasta Sandomierza z dnia 28 grudnia 2005 r., nieruchomość ta przeznaczona jest pod poszerzenie drogi gminnej – ulicy Mokoszyńskiej.
Burmistrz Miasta Sandomierz wystąpił o dokonanie na rzecz Gminy Sandomierz darowizny wyżej opisanej nieruchomości, z przeznaczeniem na realizację inwestycji celu publicznego, polegającego na poszerzeniu drogi gminnej – ulicy Mokoszyńskiej. Jednocześnie wskazano, że Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach uzyskał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zrzeczenie się prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości na rzecz Gminy Sandomierz.

Przyjęli Raport o stanie zagospodarowania przestrzennego Województwa Świętokrzyskiego w latach 2018-2021 oraz Ocenę realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym ujętych w obowiązującym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Świętokrzyskiego. Wysłuchali również Informacji o realizacji Kontraktów Terytorialnych w 2021 r, przedstawionej przez Tomasza Janusza, zastępcę dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju. Dokument określa m.in.: cele rozwojowe regionu, jest sprawozdaniem z realizacji Programów Regionalnych i przedstawia jak wygląda kwotowo wartość realizowanych inwestycji.

 

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy