3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościObradowały komisje

Obradowały komisje

Zobacz

Przed zbliżającą się sesją, 24 stycznia obradowały komisje Rady Powiatu w Kielcach.

Pod przewodnictwem Zenona Janusa oraz Ireny Gmyr obradowały dwie łączone komisje: Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych oraz Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska.

W posiedzeniu uczestniczyli: członkowie Zarządu Powiatu Stefan Bąk oraz Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Maria Klusek, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Stanisław Furmanek.

Podczas posiedzenia, radni wyrazili zgodę na zwarcie przez powiat partnerstwa w projekcie pozakonkursowym pn. „Centrum Usług – Współpraca na rzecz społeczności lokalnej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, którego powiat miałby być liderem.

Sylwia Piotrowska – Kierownik Referatu ds. Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach poinformowała, że na realizację projektu została przydzielona alokacja w wysokości 6 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 92,5%. Pozostałe koszty ponoszone będą przez lidera i partnerów proporcjonalnie do wysokości otrzymanego dofinasowania ze środków Unii Europejskiej.

– Projekt chcemy realizować w partnerstwie z Regionalnym Centrum Wolontariatu oraz jedenastoma gminami z terenu naszego powiatu, które zechciały przystąpić do projektu. Zgodę wyraziły gminy, Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Daleszyce, Górno, Łopuszno, Miedziana Góra, Mniów, Nowa Słupia, Pierzchnica, Sitkówka Nowiny. Dodam, że zapraszaliśmy do współpracy 19 gmin powiatu kieleckiego – powiedziała Sylwia Piotrowska.

Czas trwania projektu – luty 2019 roku do 31 maja 2021 roku. Skierowany jest do osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w szczególności rodzin wykazujących bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz rodzin zastępczych.

W ramach projektu planuje się działania w zakresie wsparcia na rzecz prawidłowego funkcjonowania rodziny, tj. działania asystenta rodziny, grupy wsparcia, warsztaty i poradnictwo dla rodzin, w tym m.in. specjalistyczne, terapeutyczne i prawne. – Projekt zakłada także szukanie alternatywnych form opieki nad osobami niesamodzielnymi w tym osób starszych – dodaje kierownik. – W jego ramach, chcemy wesprzeć pieczę zastępczą poprzez realizację działań świadomościowych promujących rodzicielstwo zastępcze, wsparcie rodzin i wychowanków pieczy zastępczej w ramach m.in. poradnictwa, terapii i specjalistycznego wsparcia. Chcemy także podnieść kwalifikacje i kompetencje osób związanych ze świadczeniem usług społecznych, w tym osób sprawujących pieczę zastępczą oraz opiekunów, w szczególności członków rodzin, w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym osobami starszymi.

PCPR jako lider projektu planuje zaangażować się w organizację specjalistycznego wsparcia dla wszystkich rodzin uczestniczących w projekcie, w szczególności psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, terapeutycznego zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej (np. warsztaty, grupy wsparcia itp.). Promocję rodzicielstwa zastępczego i pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych oraz organizację zajęć usparwniajaco – rehabilitacyjnych dla osób niesamodzielnych/niepełnosprawnych objętych wsparciem projektowym. Ponadto będzie koordynował działania realizowane przez partnerów.

Partnerskie Gminy deklarują współpracę w zakresie organizacji i realizacji zaplanowanych na swoim terenie działań (m.in. organizację usług asystenckich, opiekuńczych, teleopieki, wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, dowozu dla osób niepełnosprawnych), partycypują w koszty poprzez wniesienia wkładu własnego w powyżej określonych proporcjach i zaangażowanie kadrowe oraz lokalowe.

Podczas  posiedzenia komisji, radni wyrazili także zgodę na powołanie Rad Społecznych Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach, Szpitala Powiatowego w Chmielniku oraz Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

W skład Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Chmielniku weszłoby pięć osób: Przewodniczący –  Mariusz Ściana, członkowie: Jan Styczeń –  przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, radni: Irena Gmyr, Michał Godowski oraz sekretarz Miasta i Gminy Chmielnik –Andrzej Łopaciński.

W skład Rady Społecznej Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach weszłoby pięć osób: przewodniczący – wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie: Andrzej Michalski jako przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego, radni: Bogdan Gierada, Robert Kaszuba i Małgorzata Popiel.

W skład Rady Społecznej Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach weszłoby siedem osób: przewodniczący –  Stefan Bąk, członkowie:  Waldemar Wrona –  przedstawiciel wojewody, radni: Zenon Janus, Anna Kosmala, Agata Sałata,  Krzysztof Soboń i Danuta Żebrowska.

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy