W trybie zdalnym odbyło się dziś 60. posiedzenie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny oraz 46. posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni pod przewodnictwem Waldemara Wrony i Macieja Gawina m.in. zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Jędrzejów z przeznaczeniem na wsparcie finansowe rodziny poszkodowanej w wyniku pożaru a także zapoznali się z raportem monitoringowym z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. W obradach wzięli udział: wicemarszałek Marek Bogusławski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Elżbieta Korus, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Bogumiła Niziołek oraz Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.
Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny
Wsparcie dla pogorzelców z gminy Jędrzejów
Członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Jędrzejów z przeznaczeniem na wsparcie finansowe rodziny poszkodowanej w wyniku zdarzenia losowego tj. pożaru.
Członkowie Komisji Budżetu i Finansów również pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Jędrzejów z przeznaczeniem na wsparcie finansowe rodziny poszkodowanej pożaru.
21 stycznia 2023 roku w miejscowości Diament położonej w gminie Jędrzejów w wyniku pożaru spłonął całkowicie dach domu jednorodzinnego, w którym zamieszkiwało małżeństwo w wieku emerytalnym. Żywioł strawił całkowicie konstrukcję dachu, a pomieszczenia wewnętrzne domu zostały w dużej części zalane podczas wykonywania czynności gaśniczych. Dom wymaga generalnego remontu polegającego m.in. na osuszeniu i odmalowaniu ścian, wymiany uszkodzonych mebli, odbudowy zalanej elewacji domu. W chwili obecnej rozpoczęto prace odbudowy zniszczonej części domu, jednak straty materialne poniesione w wyniku tego zdarzenia losowego są ogromne i przekraczają możliwości finansowe poszkodowanych, którzy nie podołają trudom wyremontowania spalonego domu bez wsparcia z zewnątrz.
Ośrodek Pomocy Społecznej Miasta i Gminy w Jędrzejowie udzielił pomocy poszkodowanym przyznając zasiłek celowy na zasadach ogólnych zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Mieszkańcy miejscowości Diament organizowali pomoc finansową w formie zbiórki publicznej. Poszkodowani mają wsparcie najbliższej rodziny, która zabezpieczyła ich potrzeby mieszkaniowe.
Burmistrz Miasta Jędrzejowa zwrócił się z wnioskiem do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego o udzielenie wsparcia finansowego za pośrednictwem gminy Jędrzejów celem przekazania pomocy finansowej dla pogorzelców. Gmina wnioskując o pomoc poinformowała, że oczekiwana kwota wsparcia wynosi 10 000 zł. Środki zabezpieczono w budżecie województwa w 2023 r.
Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi za 2022 rok
Członkowie Komisji również pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia Sprawozdania z realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi za 2022 rok.
W 2022 roku suma kwot przekazanych w ramach zawartych umów organizacjom pozarządowym z budżetu Samorządu Województwa wyniosła 5 782 583,00 PLN w tym 5 209 785,00 PLN w ramach otwartego konkursu ofert oraz 572 798,00 PLN w ramach trybu pozakonkursowego. W 2022 r. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił łącznie 23 otwarte konkury ofert w ramach których złożonych zostało przez organizacje pozarządowe 1 098 ofert. Kwota przyznana przez Zarząd na realizację zadań w 2022 r. wyniosła 5 261 085,00 zł.
Po rozliczeniu zadań zleconych w ramach otwartego konkursu ofert organizacje pozarządowe wydatkowały kwotę w wysokości 5 168 195,46 złotych. Niższa kwota rozliczonych środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych wynika z braku możliwości zrealizowania niektórych działań zaplanowanych w projektach przez organizacje pozarządowe, a co za tym idzie zwrotu niewykorzystanych środków dotacji zgodnie z umową na konto Urzędu.
Analizując liczbę zawartych umów oraz liczbę złożonych ofert współpracy w latach 2020-2022 można zaobserwować, iż 2022 rok charakteryzował się największą ilością podpisanych umów z organizacjami pozarządowymi jak i największą liczbą złożonych ofert współpracy zarówno w trybach otwartych konkursów ofert jak i w trybie pozakonkursowym. Organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wykazały się bardzo dużą aktywnością. W 2022 r. organizacje pozarządowe złożyły łącznie w ramach otwartych konkursów ofert oraz w ramach trybu pozakonkursowego 1 302 oferty. Zawartych zostało 823 umowy z organizacjami, które spełniały wymogi formalne, merytoryczne oraz uzyskały najwyższą punktację w ramach otwartych konkursów ofert.
W 2022 r. zawartych zostało o 167 umów więcej niż w 2021 r. oraz o 401 umów więcej niż w 2020 r. Organizacje pozarządowe w 2022 r. złożyły 1 302 oferty współpracy. W porównaniu do 2020 r. liczba złożonych ofert współpracy wzrosła o 35,56%, a do roku 2021 wzrosła o 9,60%. W 2020 r. liczne obostrzenia, które zostały wprowadzone ze względu na panującą pandemię zmusiły NGO’s do rezygnacji z przyznanych środków dotacji, a co za tym idzie zmniejszenia ilości zawartych umów na realizację zadań publicznych. Zwiększenie liczby złożonych ofert współpracy oraz zawartych umów na realizację zadań publicznych w latach 2021-2022 było związane z przekazaniem przez samorząd województwa większej puli środków na realizację zadań publicznych.
Raport monitoringowy z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+
Podczas piątkowego posiedzenia członkowie Komisji zapoznali się także z raportem monitoringowym z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.
Jak czytamy w raporcie, realizacji działań w ramach Strategii 2030 towarzyszyły dwa globalne kryzysy wywołane przez pandemię i agresję Rosji na Ukrainę. Konsekwencje tych wydarzeń dotknęły zarówno sfery gospodarczej, jak i społecznej. Mając na uwadze długoterminowe skutki pandemii oraz wojny, w kolejnych latach wdrażania Strategii priorytetem będzie realizacja działań na rzecz wzmocnienia gospodarki oraz zwiększenia odporności regionu na wyzwania związane z wystąpieniem podobnych sytuacji w przyszłości
Głównym instrumentem, w ramach którego możliwa będzie realizacja tych celów jest program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 2027 z budżetem wynoszącym 1 mld 456 mln EUR. Środki unijne wdrażane w perspektywie 2021-2027 w ramach programu regionalnego skierowane będą przede wszystkim na: rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, poprawią czystość wód i powietrza, służyć będą przedsięwzięciom społecznym i edukacyjnym.
Przeprowadzona w ramach prac nad przygotowaniem Raportu analiza wskaźnikowa obrazuje różny stopień zaawansowania realizacji założeń SRWŚ 2030 w każdym z celów strategicznych.
Przedstawiciele Samorządu Województwa w Radzie Społecznej Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego
Członkowie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny wybrali przedstawicieli Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego do składu Rady Społecznej Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu. W Radzie zasiądą: dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Bogumiła Niziołek oraz Magdalena Tomska, kierownik Oddziału Nadzoru i Organizacji Ochrony Zdrowia w Departamencie Ochrony Zdrowia.
Komisja Samorządu Terytorialnego
Członkowie Komisji Samorządu Terytorialnego w czasie dzisiejszego posiedzenia zapoznali się z raportem monitoringowy z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ oraz informacją o działalności Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Kolegium składa się z 27 członków: 18 etatowych i 9 pozaetatowych. Wśród członków Kolegium jest 11 osób posiadających uprawnienia radcy prawnego,
oraz osoby, które mogą ubiegać się o stanowisko: sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego -17 osób oraz referendarza sądowego – 19 osób.