3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościObradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach

Obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach

Zobacz

W siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Kielcach, któremu przewodniczyła marszałek Renata Janik. Rada przyjęła informację na temat realizacji budowy drogi ekspresowej S74 w granicach miasta Kielce i propozycje alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych, dyskutowano również o koncepcji ewentualnej budowy „parkingu nad torami” przy dworcu PKP w Kielcach.

W związku z kończącym się rocznym okresem przewodniczenia gremium przez marszałek Renatę Janik, Rada wysłuchała sprawozdania z działalności WRDS w Kielcach w 2025 r. Sprawozdanie przedstawiła marszałek Renata Janik.

– W czasie minionej kadencji Rada obradowała 4 razy na posiedzeniach plenarnych, a Prezydium Rady spotykało się 5 razy. WRDS podczas posiedzeń plenarnych podejmowała istotne społecznie i ważne dla rozwoju regionu tematy, wykazując olbrzymie zaangażowanie wszystkich stron dialogu i podejmując wspólne, konstruktywne działania – podkreśliła marszałek Renata Janik.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w drodze podjętej uchwały zdecydowała o przekazaniu, na okres roku (do 21 czerwca 2026 r.) przewodnictwa w pracach WRDS stronie świętokrzyskich pracodawców.

Tematem, jaki zajął uwagę członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Kielcach, była planowana budowa drogi S74 w granicach miasta Kielce, a w szczególności przewidywany harmonogram prac i propozycje rozwiązań komunikacyjnych na poszczególnych etapach realizacji inwestycji.

Jak podkreślali prezydent Kielc Agata Wojda i p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach Karol Nowakowski, ważną kwestią dla mieszkańców stolicy regionu i przedsiębiorców jest zapewnienie sprawnej organizacji ruchu drogowego w zachodniej części Kielc podczas trwającej budowy drogi. Ruch tranzytowy poprowadzony zostanie po istniejących drogach – S7 i DK73. Dla mieszkańców miasta ma być zapewniony dostęp do sprawnej komunikacji publicznej podczas przewidywanych ograniczeń ruchu kołowego w obszarze prowadzonej inwestycji. Ustalone będą także zakresy prac budowlanych w okresie organizacji najważniejszych wydarzeń wystawienniczych w Targach Kielce, by zapewnić dojazd zarówno firmom prezentującym się w targach, jak i publiczności.

Tomasz Kościelecki zastępca dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach powiedział, że zakończony jest etap planowania inwestycji, a prace mogą ruszyć tuż po otrzymaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, trwa ocena jej oddziaływania na środowisko. Prawdopodobnie pierwsze zmiany w obszarze organizacji ruchu drogowego w tej części Kielc mogą pojawić się już w IV kwartale bieżącego roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na przełom 2027 i 2028 r.

Obecny na posiedzeniu przedstawiciel wykonawcy, firmy Intercor z Zawiercia zaprezentował planowane etaty realizacji inwestycji, zakres zmian w długości dróg miejskich, ścieżek rowerowych i chodników, zmiany w infrastrukturze miejskiej sieci sanitarnej, sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, gazociągu.

W obszarze dyskusji uczestników posiedzenia znalazł się również temat koncepcji ewentualnej budowy „parkingu nad torami” przy dworcu PKP w Kielcach.

 

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy