Pod przewodnictwem marszałka Andrzeja Bętkowskiego obradowała Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach Agnieszka Kuś.
– Cieszę się, że w regionie przybywa miasteczek ruchu drogowego przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, gdzie można ich uczyć zasad bezpieczeństwa na drodze. Warto, aby nauczyciele edukowali uczniów właśnie w tych miejscach – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Ścieżki rowerowe powodują, że mobilizujemy się i przesiadamy z auta na rower. W obecnej unijnej perspektywie finansowej mamy wiele środków przeznaczonych na ten cel, a gminy muszą stanąć na wysokości zadania i zacząć planować ścieżki dla rowerzystów i pozyskiwać fundusze na nie – dodał.
Członkowie rady przyjęli sprawozdanie z działalności Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach na rzecz BRD w 2023 roku oraz przyjęli uchwałę nr 1/2024 Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w sprawie zatwierdzenia planu wydatków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2024 r.
Omówiono stan bezpieczeństwa (łącznie z działaniami profilaktycznymi) za rok 2023 na drogach województwa świętokrzyskiego (ilość oraz stan techniczny kontrolowanych pojazdów, autokarów, stan trzeźwości kierowców, ilość przeprowadzonych kontroli i nałożonych mandatów karnych.
Zadania rady:
- Propagowanie rozwiązań inżynieryjnych dotyczących organizacji ruchu drogowego a mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach województwa.
- Patronowanie przedsięwzięciom prewencyjno-edukacyjnym w szczególności nakierowanych na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
- Inicjowanie i udział w szkoleniu koordynatorów ds. brd w jednostkach oświatowych.
- Współdziałanie w opracowaniu regionalnego programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego dla dróg wojewódzkich i krajowych województwa.
- Inicjowanie współpracy między instytucjami i organizacjami w zakresie prowadzenia działalności informacyjnych i popularyzatorskich związanych z kształtowaniem opinii społecznej na rzecz bezpiecznych zachowań na drodze.
- Udział w pracach związanych z oceną stanu dróg krajowych i wojewódzkich oraz w opiniowaniu projektów rozwiązań organizacyjnych ruchu drogowego.
- Rozpoznawanie na terenie województwa świętokrzyskiego miejsc szczególnie niebezpiecznych..
- Nawiązywanie współpracy, polegającej na wymianie doświadczeń w zakresie podejmowanych działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, z instytucjami i organizacjami na terenie całego kraju.
- Popularyzowanie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa na drogach przez dostępne środki medialne jak prasa, radio, telewizja i internet.