3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościObradowała Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego

Obradowała Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego

Zobacz

We wtorek, 12 maja, pod przewodnictwem Mariusza Brelskiego, obradowała Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Dyskusja, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa jej uczestników, zrealizowana została w trybie online. W obradach uczestniczył wicemarszałek Marek Bogusławski. Rada przyjęła Stanowisko wraz z rekomendacjami dla świętokrzyskich samorządów, apelując o podjęcie działań wspierających organizacje pozarządowe.

 

Podczas obrad członkowie Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego dyskutowali o trudnej sytuacji działaczy organizacji pozarządowych, którzy ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną nie mają możliwości realizowania zleconych zadań publicznych związanych z bezpośrednim kontaktem z uczestnikami. Rada przyjęła stanowisko – skierowała do świętokrzyskich samorządowców apel o podjęcie działań, mających wspierać III sektor w trudnej sytuacji.

Stanowisko Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
wraz z rekomendacjami dla świętokrzyskich samorządów

W związku z nadzwyczajną sytuacją w kraju związaną z przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19, Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego zwraca uwagę na szczególną sytuację świętokrzyskich organizacji trzeciego sektora, które nie mają możliwości realizowania zleconych zadań publicznych związanych z bezpośrednim kontaktem z uczestnikami. Efektem trudności w kontynuowaniu działań projektowych, a także statutowych jest utrata płynności finansowej, brak możliwości zrealizowania zakładanych rezultatów i wskaźników, konsekwencje niewywiązywania się z zawartych umów oraz zmniejszenie zdolności organizacyjnych do realizacji działań bieżących.
Biorąc powyższe pod uwagę ŚRDPP zwraca się z apelem do Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast oraz Zarządów Powiatów na terenie województwa świętokrzyskiego o:
1) Uruchomienie zlecania zadań publicznych w trybie pozakonkursowym na podstawie:
– art. 15zzm Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, dla organizacji niosących pomoc osobom znajdującym się w trudnym położeniu w związku z COVID-19 (np. osobom z niepełnosprawnościami, bezdomnym, seniorom, ofiarom przemocy domowej);
– art. 19a Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, bezpośrednio po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, aby wesprzeć organizacje, które znalazły się w trudnym położeniu finansowym z powodu zatrzymania realizacji zadań publicznych oraz działań statutowych skierowanych do mieszkańców samorządu.
2) Wyrażanie zgody na uruchomienie alternatywnych sposobów realizacji działań – form zdalnych, on-line, tam gdzie jest to możliwe w realizowanych zadaniach publicznych przez organizacje pozarządowe.
3) Wyrażanie zgody na zmiany dotyczące sposobów realizacji zadania zleconego w zakresie zmian kadry, harmonogramu i kosztorysu, a także zmniejszenie wymogów dotyczących rezultatów.
4) Kwalifikowanie wydatków poniesionych ze środków pochodzących z dotacji związanych z odwołanymi działaniami z powodu zagrożenia COVID-19
i w związku z zaciągnięciem przez organizację pozarządową zobowiązań na ten cel w okresie pomiędzy datą podpisania umowy z JST, a 13.03.2020 r.
5) Kwalifikowanie kosztów stałych zadań publicznych poniesionych ze środków pochodzących z dotacji, w tym kosztów personelu, które muszą być ponoszone pomimo braku uczestników projektów, również poniesionych w okresie pomiędzy datą podpisania umowy z JST, a 13.03.2020 r.
6) Uwzględnienie przy rozliczaniu zadań publicznych siły wyższej jaką jest zagrożenie epidemiczne COVID-19 za niezrealizowane działania lub rezultaty,
w szczególności polegające na kontakcie z ludźmi wprost lub pośrednio.
7) Utrzymanie zaplanowanych konkursów w 2020 r. z planowanymi kwotami środków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe wraz
z dostosowaniem zakresu tych zadań do obecnej sytuacji;
8) Rozważenie możliwości odstąpienia bądź zmniejszenia opłat czynszowych za najem lokali należących do samorządu lub jego jednostek, od wszystkich organizacji pozarządowych oraz podmiotów ekonomii społecznej za okres od 13.03.2020 r. do 31.12.2020 r.
9) Zapewnienie wsparcia informacyjno-doradczego dla organizacji pozarządowych wynikającego z nowych przepisów związanych z COVID-19, a także udzielanie pomocy w formalnościach dotyczących wdrażania zmian w realizowanych zadaniach publicznych;
10) Możliwość renegocjacji warunków zawieranych umów na realizację zadań publicznych zawartych również po ogłoszeniu stanu epidemiologicznego zgodnie
z wprowadzonymi przepisami.
11) Stosowanie aspektów i klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, mających na celu wsparcie organizacji pozarządowych, w szczególności podmioty ekonomii społecznej.
12) Prowadzenia konsultacji społecznych (spotkania publiczne, zgłaszanie uwag na piśmie, wysłuchania publiczne czy powołanie lokalnych ciał konsultacyjnych) z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz przedstawicieli trzeciego sektora, w celu omówienia planów współpracy na kolejny rok, angażowania obywateli w tworzenie budżetu i omawianiu kwestii finansowych pozwalających na ustalenie priorytetów inwestycyjnych.

Przewodniczący Świętokrzyskiej
Rady Działalności Pożytku Publicznego

Mariusz Brelski

Stanowisko Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego pdf.

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy