3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościObradowała Powiatowa Rada Rynku Pracy

Obradowała Powiatowa Rada Rynku Pracy

Zobacz

Sprawozdanie z działalności PUP w Kielcach za 2022 rok, zmiany zasad realizacji trzech programów specjalnych, nowy podział i przeznaczenie środków Funduszu Pracy w bieżącym roku. Te tematy zdominowały posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Posiedzeniu Rady przewodniczył Paweł Wójcik, który w pierwszej kolejności przedstawił projekt uchwały dotyczący sprawozdania z działalności PUP w Kielcach za 2022 rok.

Jak relacjonowała dyrektor PUP – Magdalena Karwat – Kasińska stopa bezrobocia w powiecie kieleckim na koniec 2022 roku wyniosła 7,7% i tym samym spadła w ujęciu rocznym o 1,8 punktu procentowego. W stosunku do roku 2020, stopa bezrobocia również spadła o 1,8 punktu procentowego. Liczba osób bezrobotnych na dzień 31.12.2022 roku wyniosła 4 418 osób (o 1 081 osób mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i aż o 2 633 osoby mniej niż na koniec 2020 roku).

Największy spadek liczby osób bezrobotnych zanotowano w gminach: Bodzentyn (o 191 osób), Łopuszno (o132 osoby), Daleszyce (o115 osób), Strawczyn (o 73 osoby).

W 2022 roku pracodawcy zgłosili 3 tysiące 797 ofert pracy. PUP prowadził też pośrednictwo zewnętrzne. Pośrednicy pracy odbyli 605 wizyt u 432 pracodawców z terenu miasta Kielce oraz powiatu kieleckiego. W efekcie pozyskali 367 ofert pracy, głównie w zawodach: pracownik gastronomii, pracownik fizyczny, magazynier, kierowca, księgowy, sprzedawca, operator maszyn, opiekun osób starszych. – Rezultatem odbytych wizyt jest pozytywna zmiana wizerunku urzędu wśród pracodawców, którzy do tej pory nie współpracowali z urzędami pracy oraz nawiązanie stałej współpracy z pośrednictwem w celu doboru odpowiedniego kandydata na oferowane stanowisko pracy – mówiła dyrektor PUP w Kielcach Magdalena Karwat- Kasińska.

Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie oceniła zarówno przedstawione sprawozdanie z działalności PUP za 2022 rok, jak również racjonalność gospodarowania środkami Funduszu Pracy przez PUP w ubiegłym roku.

W trakcie posiedzenia członkowie Rady zapoznali się także z proponowanymi zmianami zasad realizacji trzech programów specjalnych PUP :„PSZ II pomysł- szkolenie – zatrudnienie”, „ Pracuj u siebie” i „Zawód z przyszłością”.

Jak tłumaczyła dyrektor PUP, zmiany w programie „PSZ II pomysł- szkolenie – zatrudnienie” wynikają ze zwiększenia kosztów szkolenia operatorów koparko ładowarki. W tej sytuacji kwota szkolenia ulega zmianie, z 23 tysięcy na 27. Harmonogram programu pozostaje bez zmian – mówiła

Kolejny z programów specjalnych „Pracuj u siebie” również wymagał korekty, a to w związku ze zmianą przeciętnego wynagrodzenia. W tej sytuacji trzeba było zmienić wysokość dotacji na działalność gospodarczą, z 33 tysięcy na 38. Jak relacjonowała Magdalena Karwat- Kasińska w związku ze zmianami budżetowymi zmniejszono liczbę osób w programie oraz harmonogram realizacji programu .

Członkowie Rady zapoznali się także ze zmianami zasad realizacji innego programu specjalnego „Zawód z przyszłością” . Dotyczyły one zwiększenia kosztów szkolenia na operatora maszyn CNC. Kwota wzrosła z 28 tys. na ponad 32 tys. 800 zł. Harmonogram realizacji programu nie uległ zmianie. – opowiadała dyrektor PUP w Kielcach.  

Po zapoznaniu się z materiałami Powiatowa Rady Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała zmiany zasad realizacji poszczególnych programów specjalnych PUP.

Podczas posiedzenia Rady, Magdalena Karwat- Kasińska przedstawiła też propozycję nowego podziału  i przeznaczenia środków Funduszu Pracy na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej na 2023 rok. Jak zaznaczyła dyrektor PUP tegoroczny budżet jest prawie o 6 mln mniejszy od poprzedniego.

Galeria

Aktualności

Polecamy