Kwestie dotyczące budowy Centralnego Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, wycena świadczeń w placówkach medycznych województwa świętokrzyskiego oraz konieczność odpracowania świadczeń niewykonanych w roku 2020 przez szpitale podległe samorządowi województwa świętokrzyskiego – te tematy zdominowały dzisiejsze obrady Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, którym przewodniczył radny Waldemar Wrona. Wzięli w nich udział marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, a także Krzysztof Ołownia, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Z uwagi na pandemię covid-19 członkowie komisji uczestniczyli w posiedzeniu w trybie zdalnym.
Członkowie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny podkreślali konieczność budowy Centralnego Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Obecnie w szpitalu zlokalizowanych jest 21 sal operacyjnych, usytuowanych przy oddziałach szpitalnych, znajdujących się w różnych obiektach placówki. Skutkiem działania zdecentralizowanego systemu są wysokie koszty funkcjonowania tych obszarów, w skład których muszą wejść niezbędne, normatywne i wyposażone pomieszczenia. Konsekwencją tego jest dublowanie się i powielanie tych samych pomieszczeń, urządzeń, zespołów personelu, co jest bardzo nieefektywne z punktu widzenia ekonomicznego oraz medycznego funkcjonowania placówki. Ponadto przewożenie pacjentów pomiędzy blokami operacyjnymi a oddziałami napotyka ograniczenia w postaci wind. Remont aktualnie wykorzystywanych pomieszczeń szpitala i dostosowanie ich do obowiązujących wymogów prawnych może pochłonąć bardzo duże nakłady finansowe bez gwarancji jakości ostatecznego efektu tych prac.
Bardzo istotne jest usytuowanie Bloku Operacyjnego i zastosowanie rozwiązań architektonicznych, tak aby pomieszczenia wchodzące w jego skład miały ze sobą dobrą łączność. To przekłada się później na prawidłową organizację pracy zatrudnionego personelu z zachowaniem wytycznych i profilaktykę zakażeń.
I etapem inwestycji jest opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej Zintegrowanego Bloku Operacyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą. Prawidłowo przygotowana koncepcja rozwiązuje kompleksowo całą problematykę związaną z zagospodarowaniem terenu, połączeniami funkcjonalnymi, układem technologicznym, ochroną pożarową. Zawarte w koncepcji rozwiązania przestrzenne, docelowy wygląd obiektu, jego gabaryty, stanowią materiał umożliwiający przeprowadzenie wstępnych uzgodnień formalno-prawnych. Wraz z programem funkcjonalno-użytkowym stanowić będzie kompletny materiał wyjściowy do szybkiego przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania koniecznych uzgodnień i pozwoleń. W znacznym stopniu działanie to usprawni proces realizacji inwestycji, wprowadzając możliwość wykorzystania systemu „zaprojektuj i wybuduj”, w którym dzięki przygotowanej koncepcji potencjalny wykonawca jest w stanie przygotować precyzyjnie ofertę cenową oraz skrócić okres realizacji inwestycji.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach już w roku ubiegłym otrzymał dofinansowanie w wysokości 135 900,00 zł ze środków budżetu Województwa Świętokrzyskiego na rok 2021 na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej na utworzenie Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Jednak z uwagi na trudności w wyłonieniu Wykonawcy przedmiotowe zadanie nie zostało zrealizowane w 2021 roku.
Podczas piątkowych obrad członkowie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny rozmawiali także na temat wyceny świadczeń w placówkach medycznych województwa świętokrzyskiego oraz o konieczności odpracowania świadczeń niewykonanych w roku 2020 przez szpitale podległe samorządowi województwa świętokrzyskiego