3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościObradował Zespół do spraw zwalczania suszy na terenie województwa świętokrzyskiego

Obradował Zespół do spraw zwalczania suszy na terenie województwa świętokrzyskiego

Zobacz

Chcąc wesprzeć działania ukierunkowane na walkę z suszą w Urzędzie Marszałkowskim został powołany Zespół ds. zwalczania suszy na terenie województwa świętokrzyskiego. Jednym z elementów działań Zespołu jest aktualizacja syntezy potrzeb programu małej retencji dla województwa, w części dotyczącej możliwości finansowania zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. We wtorek, 9 czerwca, Zespół zainaugurował działalność na swoim pierwszym posiedzeniu.

14 maja br. Marszałek Województwa wydał zarządzenie o powołaniu Zespołu do spraw zwalczania suszy na terenie województwa świętokrzyskiego. W jego skład weszli: Marek Jońca – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Sławomir Neugebauer – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Elżbieta Kwiecień-Ząbek – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWŚ, Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju UMWŚ, Rafał Kosiński – dyrektor Departamentu Nieruchomości, Geodezji i Planowania Przestrzennego UMWŚ, Władysław Doroz – Geolog Wojewódzki, Artur Konarski – radny Sejmiku, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotr Żołądek – radny Sejmiku, członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

– Długotrwałe okresy suszy stały się codziennością wielu krajów na całym świecie, w tym Polski i jako władza samorządowa nie możemy przechodzić koło tego problemu obojętnie. Optymalna gospodarka zasobami wody jest dziś kluczowa dla zapewnienia nam stałego dostępu do wody. W przypadku retencjonowania wody konieczne jest nie tylko inwestowanie w zbiorniki obsługujące regiony, ale także mniejsze przedsięwzięcia, np. w zakresie gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski otwierając wtorkowe posiedzenie Zespołu. – Nie bez znaczenia jest także zwykłe – indywidualne, ale i przemysłowe – oszczędzanie wody, które jest wciąż realnym działaniem profilaktycznym w aspekcie dbania o dostępne zasoby wody. W ostatnich latach zmieniły się regulacje prawne; do niedawna gospodarką wodną na terenie województwa zajmował się Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach, zaś od 1 stycznia 2018 roku podmiotem odpowiedzialnym za ten obszar jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, dlatego jestem przekonany, że udział przedstawicieli „Wód Polskich” w kolejnych posiedzeniach naszego Zespołu będzie pożądany i bardzo cenny – dodał Andrzej Bętkowski.

Podczas posiedzenia członkowie Zespołu zapoznali się z prezentacją dotyczącą problemu okresowych suszy dotykających region przedstawioną przez Sławomira Neugebauera, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, a także dyskutowali nad potrzebą wprowadzenia aktualizacji w przygotowanym w 2006 roku przez Samorząd Województwa „Programie małej retencji dla województwa świętokrzyskiego”.

– Bieżący rok jest nieco łaskawszy, bo tzw. glebowej suszy rolniczej nie odczuwamy w dużym stopniu, tym niemniej zasoby wodne w Polsce i w naszym województwie dramatycznie się zmniejszają – mówił podczas spotkania przewodniczący Zespołu Marek Jońca, członek Zarządu Województwa. – Dlatego tak ważne jest, że ten problem został w 2006 roku dostrzeżony, co poskutkowało opracowaniem „Programu małej retencji dla województwa świętokrzyskiego”. W dużej mierze wymaga on aktualizacji ponieważ regionalne uwarunkowania w ciągu ostatnich czternastu lat znacząco się zmieniły – dodał.

Szacuje się, że jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań w kierunku skutecznego gromadzenia wody, za 50 lat może nam jej w Polsce zabraknąć. To wymaga dużych nakładów, dlatego rząd wprowadził pomoc finansową na budowę zbiorników „małej retencji” zarówno w gospodarstwach indywidualnych, jak i dla samorządów gmin, w których występują okresowe lub stałe cieki wodne. Niektóre z rządowych programów już są realizowane, realizacja innych ruszy w najbliższym czasie.

Jak poinformował Marek Jońca, do rządowego “Programu rozwoju retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 roku” zostały m.in. wpisane dwa ważne dla naszego województwa działania; już w najbliższych latach mieszkańcy gmin Łopuszno, Strawczyn i Piekoszów będą mogli korzystać z 72-hektarowego zbiornika retencyjnego „Wierna Rzeka”, który tam powstanie. Natomiast w południowej części Skarżyska, w dolinie rzeki Kamiennej planowana jest budowa zbiornika „Bzin”. Zbiornik ma mieć 100 ha powierzchni, czyli będzie aż trzy razy większy od zalewu w pobliskim Rejowie. Co ważne, obie inwestycje będą realizowane ze środków budżetu państwa. Zbiorniki pozwolą na dużą oszczędność wód podziemnych.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy