3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościObradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego: o współpracy z organizacjami pozarządowymi, transporcie publicznym i...

Obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego: o współpracy z organizacjami pozarządowymi, transporcie publicznym i dokapitalizowaniu buskiego uzdrowiska

Zobacz

Program Współpracy Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2025 rok, dokapitalizowanie Spółki „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A., a także udzielenie pomocy finansowej dla gmin: Staszów – na wydanie monografii „Staszów – 500 lat tradycji – Dzieje miasta”, Kielc – na budowę pomnika Władysława Buszkowskiego oraz  Starachowic – na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji związanej z rozbudową ulicy Radomskiej i alei Armii Krajowej w Starachowicach – to niektóre ze spraw, jakimi zajmowali się dzisiaj radni podczas IX sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VII kadencji. Dziewiąta w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbyła się dzisiaj, tj.18 listopada, w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej.

Pierwszą rozpatrywaną sprawą było uchwalenie Programu Współpracy Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2025 rok. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiła Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– Tradycyjnie, co roku, do 30 listopada musimy przyjąć Programu Współpracy Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na kolejny rok.  Program został poddany konsultacjom społecznym, wpłynęła jedna uwaga.  Kwota zakładana na współpracę z organizacjami jest podobna do tegorocznej – mówiła marszałek Renata Janik, przestawiając analizowany dokument.

Program przewiduje finansowanie zadań publicznych m.in. w obszarach: edukacji, oświaty, szkolnictwa wyższego, kultury i pielęgnowania polskości, a także ochrony i promocji zdrowia oraz pomocy społecznej i działań na rzecz osób niepełnosprawnych. O pomoc mogą się również ubiegać organizacje pozarządowe działające w obszarze ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Program będzie finansowany z budżetu województwa, środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych  będących w dyspozycji samorządu województwa oraz dostępnych funduszy unijnych. Dofinansowanie, które w przyszłym roku  trafi do organizacji trzeciego sektora wyniesie ponad 6,5 mln złotych.

Uchwała w sprawie zatwierdzenia Programu Współpracy Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2025 rok została przez radnych przyjęta jednogłośnie.

Radni zajęli się również sprawą transportu kolejowego i powierzenia Województwu Łódzkiemu organizacji publicznego transportu zbiorowego na linii Kielce Główne- Skarżysko–Kamienna – granica województwa – Łódź Fabryczna, na odcinku od Kielce Główne – Skarżysko–Kamienna do granicy województwa świętokrzyskiego. Jednocześnie świętokrzyski samorząd zdecydował o przyjęciu od Województwa Łódzkiego zadania organizacji transportu kolejowego na linii komunikacyjnej Łódź Fabryczna – granica województwa – Włoszczowa Północ – Kielce Główne, na odcinku od Łodzi Fabrycznej do granicy województwa łódzkiego.  Projekty uchwały przestawiał Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa.

– W związku z przywróceniem ruchu kolejowego na trasie nr 25 od Skarżyska, przez Końskie do Łodzi, istnieje potrzeba wydłużenia połączenia kolejowego Łódź Fabryczna – Skarżysko-Kamienna aż do Kielc, które obsługiwać będzie Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Jednocześnie uruchomiamy dodatkowe połączenie: Kielce – Łódź przez Włoszczowę Północ, które realizować będzie Zakład Świętokrzyski POLREGIO. Takie rozwiązanie nie będzie generować rozliczeń finansowych między województwami, co wydaje się optymalnym rozwiązaniem – podkreślał Andrzej Pruś, rekomendując radnym projekt uchwały.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego radni zgodzili się na dokapitalizowanie przez Województwo Świętokrzyskie Spółki „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. kwotą 4 miliony złotych. Pieniądze przeznaczone są na realizowaną przez spółkę inwestycję, dotyczącą rozbudowy i nadbudowy budynku Sanatorium „Oblęgorek”. W ramach tego zadania zmieni się sposób użytkowania poddasza, gdzie powstaną pokoje pobytowe dla kuracjuszy. Budynek zostanie też rozbudowany o szyb windowy.

 – Mimo kilkukrotnych prób wyłonienia wykonawcy inwestycji, nie udało się to, gdyż oferty przekraczały zabezpieczone na to zadanie kwoty. Stąd potrzeba dokapitalizowania spółki z przeznaczeniem na realizację tej zaplanowanej inwestycji – wyjaśniał Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa. Dokument został przez radnych przyjęty jednogłośnie.

W trakcie sesji radni procedowali również trzy uchwały dotyczące udzielenia pomocy finansowej dla gmin z naszego regionu. W trakcie głosowań radni zdecydowali  o przyznaniu dotacji dla Starachowic w kwocie 657 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla rozbudowy ulicy Radomskiej i alei Armii Krajowej w Starachowicach czasie.  Radni przyznali też 30 tysięcy złotych dotacji dla samorządu Staszowa, z przeznaczeniem na wydanie monografii pod tytułem „Staszów – 500 lat tradycji – Dzieje miasta” – projekt uchwały w tej sprawie przedstawiła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa.

Anita Koniusz prezentowała również sprawę udzielenia  pomocy dla Miasta Kielce w wysokości 300 tys. złotych, z przeznaczeniem na budowę pomnika Władysława Buszkowskiego. Sprawa związana jest z przeniesieniem w 2015 roku szpitalika dziecięcego do nowego obiektu na kieleckim Czarnowie oraz z  inicjatywą Województwa Świętokrzyskiego, by upamiętnić pomysłodawcę i założyciela Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Langiewicza 2 w Kielcach, doktora Władysława Buszkowskiego – kapitana Legionów Polskich, ale także pacjentów szpitalika, którzy w tym miejscu mieli szansę na powrót do zdrowia.

Ponieważ kompetencje w zakresie budowy pomników należą do gminy, stąd inicjatywa przekazania dotacji dla Miasta Kielce, które podjęło się realizacji tego zadania.

– Chodzi o to, by w tym właśnie miejscu upamiętnić osobę, która zainicjowała budowę szpitalika dla dzieci. Ale też małych pacjentów, którzy byli tam leczeni – wyjaśniała marszałek Renata Janik. – Kilka lat temu powstał Komitet Honorowy, który postawił sobie za cel  upamiętnienie doktora Buszkowskiego. Bardzo zabiegali o to leczący w szpitaliku lekarze, ale też żyjący wnuk doktora Buszkowskiego. Jesteśmy po rozmowach z Panią Prezydent Kielc. Miasto utworzy skwer na specjalnie wydzielonej do tego celu działce, w miejscu po byłym szpitaliku dziecięcym. Zakres prac przewiduje budowę pomnika z pamiątkową płytą i odlewem patrona szpitala Władysława Buszkowskiego, ale także  zagospodarowanie terenu wraz z budową małej architektury.

Pod obrady Sejmiku wrócił również – odesłany na poprzedniej sesji do prac w Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą – apel dotyczący budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Zawarte w projekcie postulaty: wycofania wniosku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o zezwolenie ZRID i  opracowanie alternatywnej koncepcji przebiegu obwodnicy były przedmiotem posiedzenia i zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą, która dodatkowo wyprowadziła pewne zmiany do proponowanej pierwotnie treści. Dzisiaj podczas obrad Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego apel, wraz z poprawkami komisji, został przyjęty przez radnych. Dokument zostanie następnie przekazany do adresatów: Ministra Infrastruktury oraz do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Podczas dzisiejszych obrad radni przyjęli też informację o stanie realizacji programu regionalnego “Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021- 2027”.

 

 

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy