Pod przewodnictwem Amelii Rudnickiej, po raz trzeci obradował Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego IV kadencji. Sesja odbyła się
w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Gościem wydarzenia był Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa.
– Cieszę się że mogłem być z Wami już po raz kolejny na sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Praca w samorządzie nie jest łatwa. Trzeba mieć większość, jeśli chcecie żeby Wasze pomysły weszły w życie. I nad tym pracujcie. A ja cały czas będę służył Wam pomocą i będę najszczęśliwszy na świecie jak ktoś z Was mnie tu kiedyś w samorządzie zstąpi – mówił członek Zarządu Andrzej Pruś.
Podczas posiedzenia radni zapoznali się z dotychczasowymi efektami prac nad tworzeniem dokumentu „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Miłosz Twardowski. Poinformował, iż Komisja ds. Programu Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+ we wrześniu wypracowała kolejne treści dotyczące kierunków polityki młodzieżowej w tym dokumencie. Radnym zostały zaprezentowane cele szczegółowe w tym zakresie. Przewidują one m.in. stworzenie cyklicznych i stałych form wsparcia merytorycznego, finansowego i rzeczowego dla inicjatyw młodzieżowych oraz organizacji pracujących z młodzieżą i na jej rzecz, ich integrację i sieciowanie oraz wzmocnienie wpływu młodzieży na procesy decyzyjne w samorządach na poziomie lokalnym i regionalnym.
Zwrócono również uwagę na konieczność podniesienia znaczenia i roli Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w kreowaniu i uzgadnianiu działań dedykowanych młodzieży finansowanych z budżetu województwa i innych funduszy będących w dyspozycji samorządu województwa.
Młodzieżowy Sejmik zaopiniował również zmiany w składach osobowych komisji tematycznych. Ze swego grona wskazał także przedstawiciela do komisji IV edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej. Będzie nim radna Wiktoria Więckowska. Ustalono również szczegóły dotyczące organizacji wydarzenia. Przedsięwzięcie, którego organizatorami są Młodzieżowy Sejmik i Kancelaria Sejmiku adresowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych naszego regionu, ma na celu rozbudzenie zainteresowań Ziemią Świętokrzyską, jej historią, tradycjami, walorami turystycznymi oraz promowanie wiedzy o samorządzie terytorialnym, zwłaszcza o Samorządzie Województwa.
Gościem Młodzieżowego Sejmiku była Joanna Rudawska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, która przybliżyła radnym główne założenia Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Świętokrzyskiego 2030+ w obszarze inteligentnych specjalizacji.
Obok Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego jest jednym z najważniejszych dokumentów wyznaczających kierunki innowacyjnego rozwoju regionu na najbliższe lata. Opiera się na idei tzw. inteligentnych specjalizacji jako obszarów aktywności gospodarczej, które mają potencjał, aby generować wzrost gospodarczy oparty na innowacjach, przedsiębiorczości i konkurencyjności. W naszym regionie inteligentnymi specjalizacjami są: branża metalowo-odlewnicza, turystyka zdrowotna, technologie informacyjno-komunikacyjne, branża targowo-kongresowa. Pani dyrektor zachęcała młodzieżowych radnych do współpracy i promocji inteligentnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego.
Podczas sesji Młodzieżowy Sejmik wyraził także zgodę na udzielenie honorowego patronatu inicjatywie pod nazwą „Psycha nie siada” adresowanej do młodzieży województwa świętokrzyskiego. Przedsięwzięcie organizowane jest przez młodzieżową grupę nieformalną działającą w ramach Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Liderów ,,Liderzy dla Młodzieży’’.