3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaObchody Triduum Paschalnego

Obchody Triduum Paschalnego

Zobacz

Triduum Paschale to w tradycji chrześcijańskiej trzy dni poprzedzające Zmartwychwstanie: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Obchody Triduum Paschalnego są niezwykle ważne dla katolików. W tym czasie wierni przypominają sobie mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne jest czasem głębokiej refleksji, modlitwy i wspólnoty. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek. Wieczorem, w kościołach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwa i Eucharystii. Po homilii, odbywa się obrzęd obmywania nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy, gdzie jest adorowany przez wiernych.

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i ścisłego postu. Zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej , a sprawowana jest tylko Liturgia Męki Pańskiej. Jednym z najważniejszych jej elementów jest adoracja Krzyża – symbolu zbawienia. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota to kulminacyjny moment Triduum Paschalnego, prowadzący do Niedzieli Wielkanocnej. Zgodnie z tradycją także w w Wielką Sobotę nie jest odprawiana msza. Tego dnia wierni święcą pokarmy na stół wielkanocny tzw. święconkę oraz odwiedzają Grób Pański i czuwają na modlitwie. Po zmroku odprawia się Liturgię Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią w roku. Podczas niej dokonuje się poświęcenia ognia i wody. Odnawiane są także przyrzeczenia chrzcielne.

Fot: Pixabay

Aktualności

Zimowa aura, kierowco zachowaj ostrożność!

Trudne warunki atmosferyczne to jedna z wielu przyczyn, przez które bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych. Dostosowanie prędkości, zachowanie...

Polecamy