Zimowe utrzymanie dróg i o planowanych na ten rok remontach dróg rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach.
W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk oraz skarbnik powiatu Maria Klusek, która przedstawiła radnym uchwały: zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2028 oraz zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2018 rok. Obecni byli także: dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach – Paweł Gratka, naczelnicy: Wydziału Komunikacji i Transportu – Henryk Stróżecki, Wydziału Budownictwa – Marcin Pabjan.
Tematem wiodącym tej komisji było zimowe utrzymanie i remonty dróg, aktualne problemy Wydziału Komunikacji i Transportu wynikające z funkcjonowania Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP. Wydział Budownictwa podsumował rok swojej pracy.
– Prace w Powiatowym Zarządzie Dróg koncentrują się głównie na zimowym utrzymaniu dróg i walką ze skutkami zimy – poinformował dyrektor PZD – Paweł Gratka. – Intensywnie pracujemy także nad opracowaniem harmonogramu prac na drogach powiatowych w 2018 roku.
Do budżetu powiatu drogowcy wprowadzili wiele zadań inwestycyjnych. – Ogłosiliśmy przetarg na wykonywanie remontów cząstkowych na drogach powiatowych, 8 marca jest otwarcie ofert. Rozstrzygnęliśmy przetarg na remont drogi powiatowej na terenie gminy Mniów, na budowę mostu w Barczy – powiedział Paweł Gratka.
Z kolei Henryk Stróżecki przedstawił zmiany w ewidencji przedsiębiorców, które mają wejść w życie 1 marca 2018 r. – Celem ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy ma być usprawnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – mówił naczelnik.
Naczelnik przedstawił też problemy z Systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP.
– Borykamy się już czwarty miesiąc z wdrożeniem tego systemu. Starosta napisał pismo do Minister Cyfryzacji oraz do premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział naczelnik.
Naczelnik Marcin Pabjan sporo mówił o problemach wynikających z interpretacji prawa budowlanego w zakresie dróg oraz wytycznych w zakresie wykonywania robót na tzw. zgłoszenia. Wydział Budownictwa podsumował także rok swojej pracy.
– W zeszłym roku załatwiliśmy ponad cztery tysiące spraw, liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych budynków mieszkalnych wynosi 976, łączna liczba wydanych pozwoleń i przyjętych zgłoszeń na budowę nowych budynków mieszkalnych – 1041 – wyliczył.
Sporo pytań o inwestycje drogowe drogi mieli radni, zasypywali pytaniami zarówno dyrektora Pawła Gratkę, jak i Józefa Szczepańczyka. Radny Marian Zarzycki dopytywał o drogę w Kajetanowie Górnym, z kolei Jacek Kuzia o drogę w Radomicach. Radnego Marka Partykę interesowało zawarte porozumienie z powiatem opatowskim w sprawie drogi 0707 E. Natomiast Krzysztof Soboń dopytywał o dwie inwestycje – drogę na pograniczu dwóch powiatów koneckiego i kieleckiego w Rudnikach powiat i o drogę w Gnieździskach. Robert Kaszuba deklarował wsparcie gminy Zagnańsk w sprawie drogi łączącej gminę z gminą Łączna. O chodnik w Bugaju pytała radna Monika Jabłońska.